Składki na FP i FGŚP nie za wszystkich ubezpieczonych

Przedsiębiorca za zatrudnione osoby opłaca m.in. składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poczynając od 1 lipca 2009 r. obowiązek ten zostanie znacznie ograniczony. Za niektórych zatrudnionych pracodawca nie będzie płacić składek na oba te Fundusze.

Przedsiębiorca za zatrudnione osoby opłaca m.in. składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poczynając od 1 lipca 2009 r. obowiązek ten zostanie znacznie ograniczony. Za niektórych zatrudnionych pracodawca nie będzie płacić składek na oba te Fundusze.


Kto opłaca składki na FP i FGŚP?

Reklama

Obowiązek opłacania składki na Fun­dusz Pracy (FP) dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, pracodawców i zleceniodawców. Składkę na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w wysokości 2,45% podstawy wymiaru. Nalicza się ją od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ich ograniczenia do tzw. rocznego limitu), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (1.276 zł). Dla pracowników w I roku pracy - co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia (1.020,80 zł).

Natomiast obowiązek opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) wynika z ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy i obciąża pracodawcę objętego jej działaniem. Składka na FGŚP jest naliczana i opłacana przez pracodawcę z własnych środków. Ustala się ją od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez stosowania ograniczenia do kwoty rocznego limitu. W roku bieżącym wysokość składki na FGŚP wynosi 0,10% podstawy wymiaru. Z obowiązku opłacania składki na FGŚP za pracowników zwolnieni są pracodawcy niewypłacalni w rozumieniu art. 3 ust. 1 wymienionej ustawy.


Zmiany od 1 lipca br.

W wyniku zmian w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy od 1 lipca 2009 r. pracodawcy (oraz inne jednostki organizacyjne) za niektórych pracowników nie będą opłacać składek na FP oraz FGŚP. Chodzi o zatrudnionych, którzy:

  • ukończyli 50. rok życia i
     
  • w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawali w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.

Zwolnienie z opłacania składek obejmie okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę ze wskazanymi osobami.


Przykład

Przyjmijmy, że zakład pracy od 1 lipca br. zatrudni dwóch pracowników w wieku 48 lat. Osoby te od pół roku były zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Za pracowników tych pracodawca będzie miał obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP. Mimo że osoby te 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji osób bezrobotnych, to jednak nie ukończyły 50. roku życia.


Przykład

Firma zatrudni od 1 lipca 2009 r. pracownika w wieku 51 lat, zarejestrowanego w urzędzie pracy od dwóch miesięcy. W tym przypadku za pracownika, o którym mowa, pracodawca nie będzie miał obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Zatem składki na te Fundusze będzie on zobowiązany opłacać za tego pracownika dopiero od 1 lipca 2010 r.


Przy obecnie obowiązującym stanie prawnym składki na obydwa Fundusze wylicza się za wszystkich pracowników, którzy podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Natomiast od 1 lipca br. na obowiązek naliczania i opłacania składek na te Fundusze będzie miał wpływ m.in. wiek osoby zatrudnianej.

Również od 1 lipca 2009 r. nie będzie się opłacać składek na FP i FGŚP za wszystkie osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej: 55 lat - dla kobiet i 60 lat - dla mężczyzn.


Przykład

W dniu 2 stycznia 2009 r. zatrudniono na podstawie umowy o pracę dwie kobiety w wieku 57 lat. Z tytułu tego zatrudnienia osoby te otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości 3.000 zł. Zakład pracy jest zobowiązany opłacać za nie składki na FP i FGŚP do 30 czerwca br. Natomiast od 1 lipca br. nie będzie już miał takiego obowiązku.


Przykład

Od stycznia br. pani Wanda samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą i opłaca z tego tytułu wszystkie składki ZUS. Składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na FP opłaca od kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. w 2009 r. od kwoty 1.915,80 zł. W kwietniu br. pani Wanda ukończyła 55 lat. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie więc opłacała obowiązkową składkę na FP tylko do końca czerwca 2009 r. Natomiast od 1 lipca br. będzie całkowicie zwolniona z tego obowiązku.


Cel wprowadzonych zmian

Głównym celem zmian wprowadzonych od 1 lipca 2009 r. jest ułatwienie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy powrotu do aktywności zawodowej. Nowe rozwiązania z pewnością w znacznym stopniu poprawią funkcjonowanie instytucji rynku pracy oraz przywrócą osoby bezrobotne (bierne zawodowo) na rynek pracy.

Omówione zmiany w przepisach mają również na celu wsparcie zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób w wieku 50 lat i starszych.

ZAPAMIĘTAJ! 
Pracodawcy zatrudniający bezrobotnych w wieku 50 lat będą czasowo zwolnieni z obowiązku odprowadzania składek na FP i FGŚP. Natomiast wobec wszystkich osób, które ukończą: 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) zostaje całkowicie zniesiony obowiązek odprowadzania składek na te fundusze.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
     
  • ustawa z dnia 13.07.2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 ze zm.).


autor: Aneta Dudek
Gazeta Podatkowa Nr 567 z dnia 2009-06-15

Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | fundusze | ubezpieczenia | pracodawcy | składki | FGŚP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »