Zmiany w opodatkowaniu wspólnych nieruchomości

Z dniem 14 lipca 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. Wprowadza ona znaczne zmiany w zakresie zasady solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli (posiadaczy) nieruchomości, w sytuacji gdy jeden lub kilku z nich korzysta ze zwolnienia w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Zasady opłacania podatku

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Ustanowienie solidarnego obowiązku zapłaty podatku oznacza, że każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do uiszczenia całej kwoty należności podatkowej, a zapłata dokonana przez jednego bądź kilku ze współwłaścicieli zwalnia pozostałych z obowiązku zapłaty (por. wyrok WSA z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 600/15).

Reklama

Z tym że zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe nie stosuje się przy współwłasności w częściach ułamkowych lokalu użytkowego - garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży na współwłaścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności.

Ponadto jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu art. 3 ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2015 r. poz. 1892) ciąży na właścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej.

Osoba fizyczna i prawna razem

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.

Gdy współwłaściciel jest zwolniony z podatku

Dotychczas kwestia opłacania podatku od wspólnej nieruchomości, w sytuacji gdy jeden ze współwłaścicieli korzysta ze zwolnienia z podatku, budziła wiele kontrowersji. Zasadniczo sądy administracyjne opowiadały się za tym, że jeżeli któryś ze współwłaścicieli korzysta ze zwolnienia, to wartość podatku od całej nieruchomości należy pomniejszyć proporcjonalnie o przypadającą na tego właściciela kwotę podatku.

Natomiast organy podatkowe uważały, że pomimo zwolnienia jednego ze współwłaścicieli, współwłaściciel niezwolniony jest solidarnie zobowiązany do zapłaty całości zobowiązania podatkowego.

W wyniku nowelizacji zasada solidarnej odpowiedzialności nie ma już zastosowania w opisywanym przypadku. Na mocy nowych przepisów w takiej sytuacji obowiązek podatkowy obciąża solidarnie współwłaścicieli (posiadaczy), którzy podlegają danemu podatkowi oraz nie są z niego zwolnieni, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu. Reguła ta dotyczy także podatku rolnego oraz leśnego.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716 ze zm.)


autor: Kinga Romas
Gazeta Podatkowa nr 59 (1413) z dnia 2017-07-24

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: współwłasność | podatek od nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »