Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Ubezpieczenie samochodu Limitowanie dotyczy tylko AC

www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

W sytuacji gdy samochód osobowy jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki na jego ubezpieczenie stanowią koszt uzyskania przychodów. Przy czym, jeżeli wartość samochodu przyjęta do celów ubezpieczenia jest wyższa od równowartości 20.000 euro, do kosztów można zaliczyć tylko część opłaconej składki.

Stosowne w tym zakresie uregulowanie wynika z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Na jego podstawie wydatek niestanowiący kosztu podatkowego to składka na ubezpieczenie samochodu w wysokości przekraczającej jej część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia. Do przeliczenia kwoty wyrażonej w euro istotny jest kurs sprzedaży walut obcych ogłaszany przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Dokonując interpretacji tego przepisu zajęliśmy stanowisko (Gazeta Podatkowa nr 38 z br.), że limit 20.000 euro należy stosować wyłącznie w przypadku składki na ubezpieczenie AC samochodu osobowego. Ograniczenie to nie dotyczy natomiast składek na ubezpieczenie OC, NNW i assistance, które w całości mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zaprezentowane przez nas stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydaw­nictwa.

Resort finansów uznał, że z literalnego brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof wynika, iż określone w nim ograniczenie dotyczy jedynie tych składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, których wysokość jest ustalana w oparciu o wartość samochodu przyjętą dla celów ubezpieczenia. W jego ocenie taką składką jest jedynie składka AC.

Niezależnie od powyższego w odpowiedzi zaznaczono, że przesłanką konieczną do zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest wykazanie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem. Tylko w takim przypadku możliwe jest uwzględnienie poniesionego wydatku po stronie kosztów uzyskania przychodów.

autor: Beata Siwkowska Gazeta Podatkowa Nr 559 z dnia 2009-05-18

Źródło informacji:

Więcej o:
wartość,
składki,
ubezpieczenia,
limitowanie,
ubezpieczenie,
AC
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?








Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
29%

Oddać za darmo

 
13%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
50%

Nie zbierać wcale

 
5%Głosów: 5183

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.