Paweł Surówka prezesem PZU

Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń powołała w czwartek Pawła Surówkę w skład zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa spółki - poinformowała w czwartkowym komunikacie spółka.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA", "Spółka") informuje, że w dniu 13 kwietnia 2017 roku Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 13 kwietnia 2017 roku Pana Pawła Surówkę w skład Zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji Prezesa Zarządu PZU SA" - napisano w raporcie bieżącym spółki w czwartek nad ranem.

Jak dodano, uchwała weszła w życie z chwilą podjęcia.

"Powołanie następuje na okres wspólnej kadencji, która rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2015 roku i która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowym kadencji był rok 2016" - napisano.

Reklama

Pan Paweł Surówka jest m.in. absolwentem Universite Paris I Pantheon Sorbonne oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS).

W latach 2007-2013 zajmował stanowisko doradcy finansowego w Bank of America Merrill Lynch, a w latach 2013-2015 pełnił funkcje: członka zarządu Boryszew SA, dyrektora biura ds. rozwoju sektora automotive, prezesa zarządów spółek zależnych z sektora automotive. W trakcie pełnienia swojej funkcji w Grupie Boryszew odpowiadał m.in. za zarządzanie strategiczne, operacyjne i nadzór nad polityką budżetową sektora motoryzacyjnego.

Do stycznia 2016 roku był doradcą prezesa PKO Bank Polski oraz dyrektorem bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej na Niemcy, odpowiedzialnym za otwarcie pierwszego zagranicznego oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego.

Od 23 czerwca 2016 roku do 13 kwietnia 2017 roku był prezesem PZU Życie SA.

Zna języki: angielski, francuski i niemiecki.

Surówka zastąpi Michała Krupińskiego, który w marcu został odwołany przez radę nadzorczą z funkcji prezesa PZU.

NWZ PZU odwołało Kaczmarka z rady nadzorczej, powołało Lewandowską i Śnitko

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA odwołało w środę z rady nadzorczej spółki Pawła Kaczmarka, a powołało do niej Roberta Śnitko i Katarzynę Lewandowską. NWZ PZU ogłosiło przerwę do czwartku do godz. 14.

NWZ PZU obradowało w środę 12 godzin. Swoje posiedzenie rozpoczęło o godz. 11., potem w jego trakcie ogłaszało serię przerw, by późnym wieczorem odwołać z rady nadzorczej spółki Pawła Kaczmarka oraz powołać do niej dwóch członków: Roberta Śnitko oraz Katarzynę Lewandowską.

Wszystkie trzy zmiany personalne zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa. Jak dodał, kandydatury do rady nadzorczej uzyskały pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Jak przekazał przedstawiciel Skarbu Państwa, Robert Śnitko jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą naukowym. To absolwent m.in. London School of Economics and Political Science. Zdobył doświadczenie w organizacjach pozarządowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Katarzyna Lewandowska, ekonomistka, obecnie pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w nadzorze właścicielskim, które zdobyła głównie w Ministerstwie Skarbu Państwa.

NWZ PZU w swoim środowym porządku obrad miało punkt dotyczący zmian w RN PZU. Po dokonaniu zmian personalnych w radzie nadzorczej, ale obradując wciąż w punkcie dotyczącym zmian w składzie rady nadzorczej spółki, przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił wniosek o przerwę w obradach do godziny 14. w czwartek. Wniosek uzyskał akceptację.

W trakcie obrad NWZ PZU, zarząd spółki w komunikatach poinformował, że minister rozwoju i finansów odwołał Jerzego Paluchniaka z rady nadzorczej PZU, powołał do rady Anetę Fałek, a Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej PZU.

Po środowych zmianach, w skład RN PZU wchodzą: przewodniczący Paweł Górecki, sekretarz Alojzy Nowak, a także Bogusław Banaszak, Marcin Chludziński - oddelegowany do czasowego wykonywania funkcji prezesa PZU, Agata Górnicka, Maciej Zaborowski oraz powołani w środę: Aneta Fałek, Robert Śnitko oraz Katarzyna Lewandowska.

Oprócz zmian personalnych w RN PZU, w trakcie obrad Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU podjęło decyzję w sprawie emisji obligacji podporządkowanych na rynku krajowym lub międzynarodowym o łącznej wartości do 3 mld zł.

PZU podało wcześniej, że podpisało z bankami Pekao, BZ WBK, ING BSK, mBankiem oraz PKO BP umowę w celu przeprowadzenia przez te banki badania rynku i popytu na obligacje w zakresie emisji na rynku krajowym.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, informował w połowie marca, że emisja ta ma na celu złagodzenie spadku wskaźnika wypłacalności PZU po transakcji zakupu Pekao SA i może nastąpić na przełomie II i III kwartału, kiedy planowane jest zamknięcie transakcji przejęcia banku.

Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa PZU trafiło pod nadzór ministra rozwoju i finansów. Skarb Państwa ma w PZU ok. 34 proc. akcji.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »