Emerytów jest już prawie 9 mln. Rośnie też wysokość emerytur i rent

Liczba emerytów i rencistów w Polsce wyniosła 8 mln 906 tys. osób i była o 0,3 proc. większa niż przed rokiem. O 2 proc. wzrosły też emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń. Te z KRUS-u też są wyższe - o 0,3 proc. w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny w publikacji "Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej województw" obejmującej trzy kwartały 2016 r. (od stycznia do września).

Choć średnie wzrosty - zarówno liczby emerytów i rencistów, jak i wysokości emerytur i rent - są in plus, w rozbiciu na poszczególne rodzaje świadczeń dane nie są jednorodne.

Liczba emerytów i rencistów w górę

- Przeciętna liczba emerytów i rencistów ogółem w okresie trzech kwartałów 2016 r. wyniosła 8 mln 906 tys. osób i była o 0,3 proc. większa niż przed rokiem. Wzrost liczby emerytów i rencistów odnotowano we wszystkich województwach - największy w kujawsko-pomorskim (o 0,7 proc.) oraz podlaskim i wielkopolskim (po 0,6 proc.) - podaje GUS.

Emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych pobierało 7 mln 710 tys. osób (o 0,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.). (...)

Reklama

Emerytury i renty rolnicze pobierało 1 mln 196 tys. osób, tj. o 0,5 proc. mniej niż w przed rokiem. (...)

Emerytury i renty z ZUS-u rosły szybciej

Jak podał GUS, przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w okresie trzech kwartałów 2016 r. ukształtowała się na poziomie 2082,99 zł i była o 2 proc. wyższa niż przed rokiem.

Wzrost przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto odnotowano we wszystkich województwach. Podobnie jak w analogicznym okresie ub. roku, jedynie w śląskim była ona wyższa od średniej krajowej (o 18,7 proc.). W województwie mazowieckim przeciętna emerytura i renta w tym systemie była tylko nieco niższa niż przeciętna w kraju (o 0,1 proc.). Najniższe przeciętne emerytury i renty wypłacono w podkarpackim i lubelskim (odpowiednio o 15,9 proc. i o 13,2 proc. mniej niż średnio w kraju). (...)

Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w okresie trzech kwartałów 2016 r. wyniosła 1183,09 zł i w skali roku zwiększyła się o 0,3 proc. (...)

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto rolników indywidualnych zmniejszyła się i w okresie trzech kwartałów 2016 r. wyniosła 20,7 p. proc. (wobec 22,5 p. proc. przed rokiem) - podsumował GUS.

Jacek Wykowski, GUS/Rynek Seniora

Więcej informacji: www.rynekseniora.pl

Dowiedz się więcej na temat: wysokość emerytur | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »