Rozwiązania w systemie emerytalnym powinny być proste i czytelne

Projekt zmian w systemie emerytalnym to pierwsza od wielu lat konkretna i kompleksowa propozycja. Kierunek, który został obrany, jest dobry. Ważne są szczegóły, aby na końcu system zadziałał i został zwiększony poziom partycypacji społecznej w oszczędzaniu.

- Zależy nam na zmotywowaniu ludzi do oszczędzania, tak aby poziom w programach trzeciofilarowych był na pułapie kilkudziesięciu procent - a nie jak obecnie od 2 do 5 proc. - powiedział agencji eNewsroom.pl Marcin Dyl, prezes zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. - W takiej sytuacji państwo może się czuć bezpieczniej - nie musi obawiać się problemu ubóstwa przyszłych emerytów. Jest to próba rozwiązania problemu społecznego, który jest trudny do zarządzania ze względu na jego długoterminowość - dodał.

- Wiele rządów szuka rozwiązania natychmiastowo - tu i teraz, z roku na rok budżetowy, do kolejnych wyborów. Natomiast programy, których realizacja sięga perspektywy 20-30 lat (np. sytuacji demograficznej w 2050 roku), są odkładane na później, jako niedotyczące obecnego rządu. Przy tworzeniu kolejnych programów należy zwrócić uwagę, aby projekty umożliwiły jak najwyższy poziom partycypacji społecznej, a zmiany w systemie emerytalnym obejmowały tworzenie produktów prostych i przejrzystych, zachęcających do oszczędzania. Obecnie zgłoszono dwie kluczowe propozycje: przesunięcie środków z OFE do IKE Bis lub do programów pracowniczych. Nasza propozycja polega na uproszczeniu mechanizmu działania obecnych systemów, czyli IKE, IKZE i PPE. Bez wątpienia zaangażowanie w tym zakresie będzie wartością dodaną do całego systemu - dodał Dyl.

Reklama
eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie na emeryturę | IKZE | IKE | OFE | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »