Zmiany w reformie emerytalnej. Składki na PPK mają zostać obniżone

Projekt nowej wielkiej reformy emerytalnej do poprawki. Szykują się ulgi dla najbiedniejszych Polaków w projektowanych Pracowniczych Planach Kapitałowych. Chodzi o pomysł rządu, który ma nas zachęcić do dodatkowego oszczędzania na starość przynajmniej dwóch procent naszej pensji.

Przede wszystkim obniżona ma zostać składka dla najbiedniejszych Polaków. W tej chwili w projekcie zapisane jest, że co najmniej dodatkowe 2 procent naszej pensji mamy odkładać na starość.

- Na pewno jest niemałe grono osób, 20-30 procent, których na te 2 procent nie byłoby stać, bo nie domyka im się budżet. Zwracał na to uwagę między innymi Minister Energii Krzysztof Tchórzewski - mówił Paweł Borys, prezes rządowego Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dlatego ta minimalna składka najprawdopodobniej zostanie obniżona do jednego procenta, a brakującą resztę pokryłoby państwo. Po co ta zmiana? Chodzi o zachęcenie Polaków do dobrowolnego, ale masowego dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Ta obniżka minimalnego progu to efekt uwag napływających od pozostałych ministerstw i instytucji.

Reklama

Kolejna zmiana w projekcie ma dotyczyć kar dla pracodawców, którzy zniechęcaliby pracowników do tego dobrowolnego oszczędzania. Kary mają zostać złagodzone. - Chodzi o poprawę klimatu wokół ustawy - przekonuje Paweł Borys.

Ostateczne decyzje w sprawie zmian w projekcie PPK jeszcze nie zapadły.

Wiadomo natomiast, czego zmiany nie będą dotyczyły. Jak przyznaje nam Paweł Borys, bardzo mało prawdopodobna jest obniżka projektowanych opłat za zarządzanie.

Krzysztof Berenda

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: PPK | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »