Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Emerytury: Musimy dłużej pracować
×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

ZUS-OFE: Będzie dziedziczenie obu składek?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się zmianami w systemie emerytalnym. Rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ministrowie wysłuchają informacji dotyczącej przygotowań do przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Jutro ostre starcie Rostowskiego z Bonim!
Jutro ostre starcie Rostowskiego z Bonim! /© Panthermedia

Zgodnie z rządowym projektem zmian składka emerytalna przekazywana do OFE miałaby zostać czasowo zmniejszona z 7,3 do 2,3 proc. Wcześniej projekt zakładał, że po przejściowym obniżeniu z 7,3 proc. do 2,3 proc. składki przekazywanej do OFE, jej poziom stopniowo powracałby do 3,5 proc. Pozostała część składki trafiałaby na subkonto w ZUS. W piątek, podczas posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów, Boni zgłosił autopoprawkę do projektu, która zakłada, że od 2018 r. do OFE miałoby trafiać 5 proc., a 2,3 proc. - na subkonto w ZUS.

Boni chce

By od 2011 r. do 2012 r. część przekazywana do OFE w gotówce stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS zapisywano 5 proc. składki. W 2013 r. do OFE miałoby być przekazywane 2,8 proc., a zapisywane w ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. - do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom miał wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS. Od 2018 r. składka miałaby się już nie zmieniać i wynosić 5 proc. do OFE i 2,3 proc. na subkonto w ZUS. Boni powiedział w piątek, że nie ma możliwości powrotu do obecnego poziomu - 7,3 proc. składki przekazywanej do OFE.

MF planuje

Resort finansów proponuje, żeby po 2018 r. jedynie 4,6 proc. składki trafiało do OFE, a pozostałe 2,7 zapisywanych było na subkoncie w ZUS.

Kolejna propozycja Boniego dotyczy nowej formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, czyli Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE); ma pozwolić już od 2012 r. na oszczędzanie w IKZE bez podatku do 4 proc. podstawy opodatkowania. Boni zaproponował też utworzenie przy Komisji Nadzoru Finansowego 15-osobowej Społecznej Rady Bezpieczeństwa Emerytalnego. Ośmiu członków miałaby powoływać Komisja Trójstronna, trzech KNF, a po dwóch prezes NBP i prezes GUS. Rada byłaby ciałem opiniodawczo-doradczym prezesa KNF, miałaby opiniować sprawy związane z działalnością OFE i innych form zabezpieczenia emerytalnego. Przeciwne utworzeniu Rady jest ministerstwo pracy.

Dziedziczenie

Projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że dziedziczone będą obie części środków - składka przekazywana do OFE oraz część przekazywana na subkonto w ZUS. Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że pełne dziedziczenie, pozwalające również na wypłatę gotówki, powinno dotyczyć tylko środków zgromadzonych w OFE. Minister chce, by część zapisana na subkoncie w ZUS mogła być też dziedziczona, ale w formie przepisania środków z konta na konto. Natomiast Boni jest zdania, że obie części powinny być dziedziczone w formie gotówkowej.

OFE do lamusa

Rostowski w piątek zgłosił poprawkę, zgodnie z którą z wiekiem następowałoby stopniowe "wychodzenie" z OFE. Minister zaproponował, by od momentu ukończenia 45 lat przez kobietę i 50 lat przez mężczyznę, środki zgromadzone do tego momentu na ich kontach w OFE byłyby przekazywane na subkonto w ZUS. Stopniowo, w kolejnych 10 latach, na zusowskie subkonto trafiałaby zgromadzona wcześniej część środków, aż do przekazania całości zgromadzonych w OFE kwot.

ważne

  • - Wtorkowe posiedzenie rządu będzie pojedynkiem na argumenty, bez emocji i zacietrzewienia. Po nim przedłożymy jednolity projekt ustawy o OFE - zapowiada w Kontrwywiadzie RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. - Propozycja Ministerstwa Finansów jest lepsza - podkreśla. więcej »

Poprawka MF zakłada też, że od 45. roku życia dla kobiet i 50. dla mężczyzn, co roku rosłaby składka emerytalna przekazywana co miesiąc na subkonto w ZUS, a malała ta przekazywana do OFE. Od osiągnięcia 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę całość składki byłaby zapisywana na subkoncie w ZUS. Przez ostatnie pięć lat przed emeryturą składka w całości trafiałaby na subkonto do ZUS.

Zgodnie z projektem, pieniądze na subkoncie w ZUS będą waloryzowane rocznie, według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat - jeśli będzie wzrost gospodarczy. Państwo nadal będzie gwarantowało emeryturę minimalną. Projekt zakłada większy limit inwestycji OFE na giełdzie - do 2020 r. do 62 proc. z obecnych 40 proc.; w kolejnych latach mógłby wzrosnąć on do ok. 90 proc. Wpłaty na IKZE mają być odliczane od podstawy opodatkowania PIT.

Nowelizacja dotyczy też zmiany OFE przez ubezpieczonego. Jeżeli ktoś przystąpi do innego funduszu, to nowy fundusz powiadomi o tym na piśmie dotychczasowy OFE. Akwizycja OFE będzie możliwa tylko wśród osób, które pierwszy raz przystępują do OFE.

Budżet

Według Boniego, projekt po autopoprawkach daje do 2020 r. zmniejszenie potrzeb pożyczkowych państwa w skali przeszło 170 mld zł.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
dziedziczenie,
OFE,
ZUS,
emerytura
 

Ankieta

Czy zakup pociągów Pendolino ma ekonomiczny sens?

Czy zakup pociągów Pendolino ma ekonomiczny sens?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
7%

Nie

 
87%

Trudno powiedzieć

 
4%

Nie mam zdania

 
2%Głosów: 22911

Zagłosuj w innych ankietach »

Jakie zmiany w systemie emerytalnym?


  • Premier Tusk nie wierzy w mądrość Polaków? Premierowi Tuskowi zabrakło wiary w mądrość Polaków? Premiera Tuska walka z wiatrakami Premier chce ratować nasze emerytury czy finanse państwa? Polacy żyją za długo Premier Tusk ośmiesza się w "emerytalnym boju" »

Skomentuj artykuł: Emerytury: Musimy dłużej pracować

Wasze komentarze (24)

Dodaj komentarz

~b -

Wszystkie składki powinny być dziedziczone. Mój mąż zmarł miesiąc po przejściu na emeryturę. Nie wykorzystał ani jednej złotówki z odprowadzonych przez lata składek a były spore, bo nieżle zarabiał. Nikt po nim renty nie ma bo dzieci już pracują. Ja mam swoją emeryturę w porównywanej wysokości jaką mialby mój zmarły mąż. Uważam , że te pieniądze zostały mojej rodzinie ukradzione przez państwo, a niewykorzystane powinny zostać chociaż w połowie zwrócone rodzinie.

~klakier -

-dziedziczenie?-zwykły kant rządu, bzdura,tylko,aby stołki utrzymać dla doradców premiera.TO JUŻ BYŁO!!

~MIREK z Polic -

Już jest.Dziedziczy rząd i państwo.

~sly -

Hahaha ciekawy jestem tego jak oni chcą to wykonać!!!Mamy rok 2011,a do mnie do firmy przychodzą monity o nieprawidłowościach w dokumentach z roku...1999!!!I teraz ZUS chce żebym ja to poprawił!!!A niby jak mam to zrobić!!!Nawet wg przepisów dokumentacje trzyma się 10 lat.Oni nie mogą dojść a ja mam to zrobić.Od czego tam siedzą te landary z (...)  szerokości biurka???Oni robią to specjalnie,przetrzymują a potem wzywają prywaciarza i mówią,że coś tu jest nie tak bo z dokumentów wynika,że 1999 roku zakończył pan działalność 31 grudnia.Co jest oczywiście bzdurą ale w tej paniusi w komputerze tak to widnieje.

~zabcia70 -

ZUS i NFZ do lamusa 100% prywatnych ubezpieczeń precz z państwowymi molochami żyjącymi z moich pieniędzy

~tomirad -

Jeżeli nie chcecie przyjąć mojej rezygnacji z ZUS i OFE i oddać mi moich pieniędzy to ŻĄDAM dziedziczenia WSZYSTKICH składek tych w ZUS również

~Gosia -

Przewodnictwo biedaków Polski w Radzie Unii Europejskiej. Czym to się skończy?

~Haur -

Koniec nowych form złodziejstwa.Chcemy jednorazowych pełnych wypłat z odsetkami,całej zgromadzonej gotówki.

~35latek! -

Ostatni raz głosowałem na PO, jeżeli zmienią ustawę wg swojego projektu, są przegrani. Ludzie nie dajcie się otumanić to jest skok na kasę, trzeba załatać dziurę w Zusie!. Zamiast reformy mamy grabież i tyle!

~Nie ma co !!! -

Analizując szatański plan tych złodziei warto zwrócić uwagę na semantyczne zdejmowanie odpowiedzialności z pomysłodawców. Oto dla uspokojenia gawiedzi wrzeszczącej o zagrabianiu "mojego" dobra cwaniaki łaskawie pozwolą dziedziczyć !!!składki. No to zastanówmy się co to oznacza: składka z najprostszej definicji to ŚWIADCZENIE !!! na rzecz.. np systemu emerytalnego. Jak ktoś słabo po polsku (np Vincent ) to trzeba przełożyć . Świadczenie to datek (na dodatek obowiązkowy), inaczej danina na wspólny cel a nie "moje" na koncie!!! Czy już wyraźnie widać ,że w swej łaskawości projektują nam możliwość dziedziczenia obowiązku płacenia składki ??? Czy może jeszcze ktoś ma nadzieję ,że można ich obarczyć dziedziczeniem odpowiedzialności za bandyckie pomysły???