Pasażerowie sami chcą podwyżki cen biletów!

Rzadkie w Europie i na świecie zjawisko można zaobserwować u naszego sąsiada. Na Białorusi sami pasażerowie chcą podwyżki cen biletów.

Białoruskie koleje poinformowały, że między Mińskiem i podstołecznym miasteczkiem Zasławl zaczął kursować pociąg o podwyższonym standardzie i komforcie jazdy. W związku z tym kolej przeprowadziła badania wśród pasażerów. Okazało się, że pasażerowie sami proszą o podwyższenie cen biletów.

Pasażerowie mieli porównać koszty przejazdu różnymi środkami transportu i doszli do wniosku, że konieczne jest podwyższenie opłat za przejazd lokalną koleją.

Z komunikatu, który umieszczono na stronie internetowej białoruskich kolei nie wynika jednak, czy taka propozycja pasażerów zostanie zaakceptowana. Według obserwatorów, kolej powinna jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów.

Reklama

Na Białorusi ostatnio często dochodzi do podwyżek. Na przykład od dziś o 3 proc. podrożały paliwa. Miejscowy koncern naftowy tłumaczy, że podwyżka jest związana z koniecznością wyrównania cen benzyny i oleju napędowego w ramach unii celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.Wcześniej na Białorusi o 5 proc. podrożało mięso, chleb i mleko.

-----

Popyt na złoto

Białorusini, nie zważając na kryzys walutowy w państwie, skupują złoto. W ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku nabyli ponad tonę złota w sztabkach. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Z informacji Narodowego Banku Białorusi wynika, że Białorusini kupili najwięcej 10-gramowych sztabek - prawie 5,5 tysiąca. Jednak swoich nabywców znalazło też 65 sztabek złota o wadze 1 kilograma i 261 sztabek złota o wadze pół kilograma. Tak poważny wzrost kupna złota może nieco dziwić.

W kwietniu białoruski Bank Narodowy zaprzestał sprzedaży cennych metali i kamieni szlachetnych za białoruskie ruble. Mniej więcej w tym samym czasie na Białorusi pojawiły się duże problemy z nabyciem walut obcych w kantorach. Obserwatorzy zastanawiają się, skąd ludzie biorą dolary czy euro na nabycie tak dużej ilości złota. Dla przykładu: aby kupić sztabkę złota o wadze jednego kilograma, trzeba wydać niemal 65 tysięcy dolarów.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »