Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Kryzys finansowy w świecie
×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Sprzedaj dolary, kupuj złoto i cukier

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

"Kilka pewnych sposobów na kryzys" - pod takim hasłem francuski bank Société Générale wysłał do swoich klientów raport z garścią praktycznych porad. Mają pomóc w poradzeniu sobie z ewentualną drugą falą kryzysu, albo kolejnym załamaniem gospodarczym, które może nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Każdy inwestor powinien mieć na uwadze, że to on będzie ponosił konsekwencje inwestycji
Każdy inwestor powinien mieć na uwadze, że to on będzie ponosił konsekwencje inwestycji /AFP

Raport, liczący sobie aż 68 stron nosi wiele mówiący tytuł "Najgorszy scenariusz". Ma przygotować klientów banku na problemy z rosnącym długiem kolejnych państw.

Według ekonomistów Société Générale przede wszystkim trzeba sprzedawać dolara, który znów będzie spadał.

Sprawdź bieżące notowania walut na naszych stronach

Nie warto także kupować nieruchomości ich ceny będą spadać.

Ropa także jest kiepską inwestycją. W przyszłym roku jej cena spadnie z obecnych 77 do 50 dolarów. Co za tym idzie pieniądze stracą koncerny paliwowe, więc kupowanie ich akcji nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ekonomiści mają także pozytywne rady:

Trzeba kupować złoto. Jedynym kierunkiem zmian ceny jest góra. To znaczy, że należy spodziewać się kolejnych rekordów cen tego drogocennego kruszcu.

Sprawdź bieżące notowania surowców na naszych stronach

Przedsiębiorcy powinni inwestować w samochody, technologię i podróże. To także dobra wiadomość dla wszystkich. Jeśli dolar będzie taniał, to podróże i zakupy na przykład w Stanach Zjednoczonych będą opłacalne jak nigdy.

Drożeć mają także towary rolnicze, przede wszystkim cukier.

Takie rady oczywiście się przydają. Część z nich zapewne się spełni, bo inwestorzy czytają takie raporty i często się nimi sugerują. Ja tradycyjnie przypomnę, że każdej inwestycji sami ponosimy konsekwencje. Dlatego zawsze, ale to zawsze wszystko trzeba dokładnie policzyć samemu i porozmawiać z ekspertami.

Krzysztof Berenda

Czytaj także:

Raport: Jaka przyszłość czeka surowce?

Giełdowy Titanic i góra pieniędzy

Czy warto postawić na złoto?

Cena złota osiągnie cenę 1300 dolarów za uncję?

Źródło informacji: RMF

Więcej o:
cukier,
złoto,
złoto
 

Skomentuj artykuł: Kryzys finansowy w świecie

Wasze komentarze (28)

Dodaj komentarz

~darek -

Najlepszą inwestycją jest broń i amunicja, nie zarobisz i nie stracisz ale będziesz mógl godnie odpowiedzieć tym co chcą cię uczynić biedniejszym. Diamęty- małe i dużo warte, nie nadzwigasz sie przy ich noszeniu. Żwyność, zawsze będzie potrzebna. Waluty, wzrośnie ta którą inni będą chcieli przyjąć. Może to być euro, juan chiński, albo drachma z krajów Zatoki Perskiej. Dolar amerykański też może wzrosnąć, choć w najbliszym czasie będzie tracił, gdyż elity amerykańskie dużo stracą jeśli dolar straci funkcje \\\"króla\\\" walut.

~seci -

mówili że jak nie kupisz teraz to za rok juz Cie nie będzie stać a co się okazało że ceny nieruchomości spadaja na łeb !Jesli mówią sprzedawać dolary znaczy dolary trzeba kupować jesli mówią kupuj złoto to znaczy trzeba sie pozbyc złota ...

~pytka -

inwestując 1oooo w podróże ile mozna zarobić

~kuba -

:-O

~u -

Złoto? to waluta wojny. a jeśli chcemy obracac nim w czasach pokoju to tylko z zyskiem dla wielkich. Bo my maluczcy kupimy po cenie a sprzedamy po złomie.

~Mises -

Niedawno w sieci znalazlem dwa ciekawe artykuly, o tym jak to Ben ratuje swiatowe rynki finansowe (compentia.pl - tekst o podatnikach i o Wujku Benie). Oczywiscie wszystko byloby fajnie, gdyby nie robil tego za nieswoje pieniadze! Jak tak dalej pojdzie, to dolar bedzie po 50 groszy...

~mario -

Ten artykuł to straszny bełkot, jakieś okropne tłumaczenie z czegoś tam...

~zAWIDZIONY WYBORCA -

Polak madry po szkodzie? zlikwidowano cukrownie ograniczonno uprawe buraka o co? cukier na swiecie jest ttylko nie u nas !!!tak nas wykolegowano!!!

~kochma Tuska-słonka Peru -

99 % dolar nie ma;no złoto i używki ich nie stać-mnie też ale

~Baba -

Wódka sie nie psuje i mozna ja dlugo przechowywac.