Leasing samochodu po 1 kwietnia 2014 r. Jaki będzie?

Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odliczania VAT-u od samochodów. Zmiany przygotowane przez resort finansów dotyczą również leasingu tzw. aut z kratką. Jaka po 1 kwietnia 2014 r. będzie w tym przypadku możliwość odliczenia VAT-u od rat leasingowych i co z umowami zawartymi przed tym terminem?

Jeszcze do końca marca obowiązują regulacje pozwalające przedsiębiorcom na zakup samochodu "z kratką". Umożliwia to odliczenie 100 proc. VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją i nabyciem - również na podstawie umowy leasingowej. Warunek, który kwalifikuje do odliczenia całości VAT-u: samochód posiada homologację N1 wraz z zaświadczeniem z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym.

W przypadku, gdy samochód "z kratką" spełnia te warunki może być uznany za ciężarowy, co daje prawo do odliczenia 100 proc. VAT od nabycia paliwa, wydatków eksploatacyjnych, a także rat leasingowych.

Reklama

Odliczenie 100 proc. VAT od rat leasingowych przy umowie podpisanej przed końcem marca

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się jednak zasady odliczania VAT-u od samochodów. Powstaje więc pytanie - co z umowami leasingowymi dotyczącymi pojazdów "z kratką", które aktualnie pozwalają na odliczenie 100 proc. VAT od rat leasingowych? W takim przypadku możliwe będzie odliczanie pełnego VAT-u od rat leasingowych również po 1 kwietnia, ale po spełnieniu dwóch warunków:

" Przedsiębiorca odebrał leasingowany samochód przed 1 kwietnia 2014 r.

" Umowa leasingu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 2 maja 2014 r. (30 dni od dnia wejścia ustawy w życie).

Zgodnie z tymi wymogami, jeśli przedsiębiorca podpisze umowę przed 1 kwietnia, ale do tego czasu samochód nie trafi w jego ręce, to nie odliczy pełnego VAT-u od rat leasingowych. Tym samym biorąc obecnie auto "z kratką" w leasing i chcąc odliczyć 100 proc. VAT najlepiej wybrać samochód, na który nie trzeba będzie czekać miesiącami.

Należy jednak wiedzieć, że jeśli po 1 kwietnia przedsiębiorca będzie odliczał całość VAT-u od rat leasingowych, to niekoniecznie identycznie musi postąpić w przypadku innych wydatków poniesionych po tej dacie, np. związanych z eksploatacją czy nabyciem paliwa. Tutaj zastosowanie znajdą bowiem zmienione zasady.

Leasing samochodu - wysokość odliczenia VAT zależna od wykorzystania pojazdu

Zgodnie z nowymi regulacjami, które wchodzą w życie 1 kwietnia 2014 r. wartość możliwego do odliczenia VAT-u od samochodu będzie zależała od sposobu jego użytkowania. Co za tym idzie jeśli pojazd będzie wykorzystywany:

" Zarówno w firmie, jak i prywatnie - przedsiębiorca odliczy 50 proc. VAT. Odnosi się to zarówno do jego nabycia, jak i wydatków eksploatacyjnych. Możliwość odliczenia połowy VAT-u od zakupu paliwa pojawi się dopiero 1 lipca 2015 r.

" Wyłącznie na potrzeby firmowe - przedsiębiorca odliczy 100 proc. VAT.

Taki sposób użytkowania pojazdu pozwoli na odliczenie pełnego VAT-u od zakupu, paliwa oraz wydatków eksploatacyjnych. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że samochód wykorzystuje wyłącznie na cele prowadzonej działalności. W tym celu konieczne stanie się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT. Przedsiębiorca zobligowany jest również do zgłoszenia informacji o pojazdach do naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższe zasady będą się również odnosiły do odliczania VAT-u w kontekście leasingu. Co za tym idzie jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wykorzystywać samochód zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych, odliczy 50 proc. VAT od rat leasingowych. Z kolei jeśli auto będzie używane tylko w działalności, odliczy pełen VAT. Nie będzie już istotne czy pojazd spełnia warunki homologacji. Jedynym kryterium będzie sposób jego użytkowania.

To regulacje, które dotyczą samochodów osobowych. W przypadku samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony w dalszym ciągu możliwe będzie odliczenie 100 proc. VAT.

Sebastian Bobrowski, dyrektor finansowy inFakt.pl

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Dowiedz się więcej na temat: VAT na samochody | samochód | leasing | samochod | RAT | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »