Najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych

Coraz więcej Polaków decyduje się na migrację zarobkową. Według raportu CBOS-u z 2012 roku, za granicą pracował co dziesiąty Polak. Badanie przeprowadzone rok później wykazało, że na pracę poza granicami ojczystego kraju zdecydował się już co siódmy z nas. Gdzie Kowalski szuka zajęcia i w jakich krajach sezonowa praca opłaca się najbardziej?

Co mówią dane?

W świetle danych "Rocznika demograficznego" z 2013 roku, przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, z niemalże 2,3 miliona polskich emigrantów, zdecydowana większość (ponad 1,5 miliona) wybrała kraje Unii Europejskiej. Najpopularniejszym celem emigracji są niezmiennie Niemcy, a tuż za nimi Wielka Brytania. Co ciekawe, na trzecim miejscu znajduje się Ukraina. Kolejne kraje zamykające wielką emigracyjną piątkę to Stany Zjednoczone, Irlandia i Holandia. Mowa tu oczywiście o pobycie trwającym dłużej niż 12 miesięcy.

Badania na temat zarobkowej migracji sezonowej prowadzi rokrocznie Centrum Badania Opinii Społecznej. Według analizy z 2013 roku, od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej, aż co siódmy dorosły Polak wyjeżdżał za granicę w celach zarobkowych lub nadal tam pracuje. Aby sezonowo dorobić, wybieramy najchętniej Niemcy, Wielką Brytanię, Holandię, Belgię i Włochy.

Reklama

Co mówią ludzie?

Według powszechnej opinii, doskonałym kierunkiem wyjazdu zarobkowego jest Holandia. Mieszkańcy tego kraju na ogół biegle posługują się językiem angielskim, zatem nie natrafimy na kłopotliwą barierę językową. Polacy są chętnie przyjmowani do pracy i cenieni za pracowitość. Legalnie zatrudniony ma zagwarantowane ubezpieczenie i bogate pakiety socjalne. Zarobki są wysokie, porównywalne z płacami w Wielkiej Brytanii, przy czym koszty życia są mniejsze. Pracę dorywczą znajdzie się z łatwością w fabrykach, magazynach, ogrodnictwie czy restauracjach. Polacy zachwalają również pracę w Niemczech - tam, szczególnie w okresie wakacyjnym, łatwo znaleźć tymczasową pracę w budownictwie, w fabrykach czy przy zbiorach warzyw i owoców.

Praca wakacyjna za granicą - jak zarabiają Polacy?

Gdzie pracuje się najlepiej?

Better Life Index bada i porównuje zadowolenie z warunków życia w 34 krajach uprzemysłowionych. Jednym z 11 czynników wpływających na wynik danego państwa są warunki pracy - pewność stałego zatrudnienia, wysokość zarobków i poziom bezrobocia. Miano najlepszego miejsca do pracy ma obecnie Szwajcaria. Statystyczny Polak pracuje średnio 1929 godzin rocznie, podczas gdy Szwajcar - tylko 1632 godziny. Zarobki w Szwajcarii wynoszą średnio 30 748 dolarów amerykańskich rocznie na osobę - dla porównania w Polsce to 16 234 dolarów. Najwięcej zarabia się, co prawda, w Stanach Zjednoczonych, bo aż 39 531 dolarów rocznie, ale zauważalna jest ogromna dysproporcja między zarobkami najbogatszych i najbiedniejszych. USA plasuje się dopiero na 11 miejscu pod względem warunków pracy i szans na zatrudnienie. Zamiast za Wielką Wodę, lepiej wybrać się do kolejnych państw ze światowej czołówki, czyli Norwegii, Holandii, Islandii czy Austrii.

Małgorzata Pawłowska

Dowiedz się więcej na temat: praca za granicą | Szwajcaria | USA | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »