Dzięki nowym przepisom szybciej załatwisz sprawę w urzędzie

Konstytucja Biznesu, którą przyjął we wtorek rząd, to kolejne po pakiecie 100ZmianDlaFirm ułatwienia dla przedsiębiorców. - Przewidywany termin wejścia w życie to 1 marca 2018 r. - mówi Interii Armen Artwich, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju. Dodaje także, że na przełomie listopada i grudnia powinny ruszyć prace parlamentarne.

Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw, które wprowadzają szereg zmian w obowiązującym dzisiaj porządku prawnym. Warto wspomnieć o m.in. zasadzie "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", ale też o nowych rozwiązaniach jak działalność nierejestrowa i ulga na start dla początkujących przedsiębiorców. Powstanie również nowy organ - Rzecznik MŚP, a inwestorzy zagraniczni otrzymają odrębną, dedykowaną tylko im, ustawę.

Zmiany są w pełni spójne z tegoroczną nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, również przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju. - Część z zasad ogólnych, które wprowadziliśmy do KPA zawarliśmy również w Prawie przedsiębiorców - najważniejszej z ustaw pakietu Konstytucji biznesu. To zabieg uzasadniony dlatego, że KPA nie dotyczy dwóch ważnych obszarów, tj. postępowań podatkowych i kontrolnych - tłumaczy ekspert Ministerstwa Rozwoju.

Reklama

Więcej swobody dla MŚP

- Naszym założeniem było to, by akty prawne składające się na Konstytucję biznesu, która na celu ma usprawnienie rzeczywistości gospodarczej w Polsce, były jak najbardziej proprzedsiębiorcze i proinwestycyjne - mówi Interii Artwich.

Na zmiany MR próbował spojrzeć oczami MŚP, czyli podmiotów, które na co dzień nie są wyposażone w sztab prawników, nie są obsługiwane przez kancelarie prawne czy wyspecjalizowanych doradców. Sami muszą radzić sobie z problemami administracyjnymi i otoczeniem regulacyjnym, a przede wszystkim prowadzić biznes.

Z punktu widzenia mikro-, małych i średnich firm zmieni się - na co wskazuje ekspert - rzeczywistość regulacyjna i prawna w kilku, istotnych aspektach. - Po pierwsze stworzyliśmy katalog praw i gwarancji przedsiębiorcy, na który będzie się mógł on powołać w urzędzie np. w przypadku zmienności linii interpretacyjnej lub stawiania wymogu dostarczenia określonych dokumentów bez wyraźnej postawy prawnej. Ponadto dowody zebrane w toku kontroli przeprowadzonej z naruszeniem tych zasad ogólnych nie będą mogły zostać przez organ wykorzystane w dalszym postępowaniu - dodaje.

Problem w tym, że urzędy stosują obecnie różne interpretacje, co niesie za sobą dotkliwe skutki dla firm. - Zaproponowaliśmy w projekcie ustawy wprowadzenie "objaśnień prawnych", wydawanych przez ministrów, w których w przystępny sposób i prostym językiem wyjaśniane będą zawiłości przepisów prawa. Zastosowanie do nich będzie chroniło przedsiębiorców. Ponadto przedsiębiorca nie będzie zmuszony uzyskiwać indywidualnych interpretacji, bo zastosowanie się przez niego do dominującej praktyki interpretacyjnej urzędu również da ochronę - podkreśla Artwich.

Proporcjonalnie do skali

Aby MŚP mogło pewniej działać w obszarze skomplikowanych przepisów prawnych, powołany zostanie także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nowy organ ma być w założeniu "adwokatem" najmniejszych firm w kontakcie z administracją publiczną.

Kluczowym zapisem może być zaś obowiązek tworzenia prawa gospodarczego z uwzględnieniem zasady proporcjonalności. Konstytucja biznesu zawiera przepisy o charakterze dyrektywnym, które nakazują organom projektującym akty prawne, by przy nakładaniu dodatkowych obciążeń na przedsiębiorców, które niekiedy są nie do uniknięcia, miały one charakter proporcjonalny. - Tam gdzie jest możliwe relatywne zmniejszenie obciążeń dla MŚP powinno to być stosowane - dodaje Artwich.

Konstytucja biznesu przewiduje wiele rozwiązań szczegółowych, w tym m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej i ulgę na start.

Zwolnienia dla małych

- Tysiące Polaków, którzy dorabiają do pensji, do emerytury, do stypendium, zajmując się okazjonalnie handlem lub świadcząc na niewielką skalę usługi, a które nie są wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dzisiaj działają w dużej niepewności: czy aby na pewno robią to legalnie. Uwalniamy całkowicie działalność zarobkową przynoszącą przychody miesięczne nieprzekraczające połowy minimalnego wynagrodzenia z konieczności rejestracji i opłacania składek - tłumaczy Artwich.

Podkreśla także, że dla początkujących przedsiębiorców przewidziana jest ulga na start, która zwalania z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pół roku. Przedsiębiorca może z tej ulgi w dowolnym momencie zrezygnować, a po okresie "ulgowego traktowania" skorzystać z dostępnego już dzisiaj okresu dwóch lat tzw. małego ZUS-u.

Szczególnie istotne zmiany przewidziano natomiast w obszarze kontaktu na linii biznes-urząd. - Brak możliwości załatwiania spraw urzędowych przez Internet, telefon, e-mail był uciążliwy dla wielu przedsiębiorców. Nawet konieczność drobnej korekty bądź uzupełnienia dokumentacji uruchamiały wielodniową procedurę. Urzędy nawet jeśli chciałyby korzystać z komunikacji elektronicznej, to tego nie robią, bo nie mają wyraźnej podstawy prawnej do takich działań. Teraz taką uzyskają - mówi ekspert MR.

Przypomnienie o terminach urzędowych przez SMS

W ramach prowadzonych zmian powstanie także portal internetowy: Punkt Informacji dla Przedsiębiorców. Będzie to rozwinięcie obecnie działającego portalu biznes.gov.pl.

- Uzyska on szereg nowych funkcjonalności. Za pomocą portalu będzie można m.in. uiścić opłatę urzędową lub uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami lub składkami . Będziemy mogli zamówić także usługę przypomnienia przez SMS np. o terminach urzędowych - zapowiada Artwich.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »