Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Jaka przyszłość czeka surowce?

Jaki wpływ na nasze życie mają surowce? Czy cena baryłki ropy naftowej w Szanghaju sprawi, że przesiądziesz się na rower? Jak kwestia biopaliw wpływa na wartość cukru w twojej kawie? Rok po rekordzie ceny ropy bierzemy pod lupę światowe rynki surowcowe i podpowiadamy jak na nich zarabiać.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Węgiel stanie się ważniejszym surowcem energetycznym niż ropa

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ze względu na duże rezerwy węgla i rosnące potrzeby energetyczne Chin, które stanowią blisko połowę światowego popytu, węgiel stanie się wkrótce ważniejszym surowcem energetycznym niż ropa - prognozuje we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Popyt na węgiel będzie rósł na całym świecie
Popyt na węgiel będzie rósł na całym świecie /©123RF/PICSEL

Ropa jest wciąż najważniejszym surowcem energetycznym świata, ale w ciągu 5-10 lat zapotrzebowanie wschodzących gospodarek na energię elektryczną sprawi, że miejsce ropy zajmie węgiel - przewiduje raport MAE.

W roku 2017 zużycie węgla powinno sięgnąć równowartości 4,4 mld ton ropy naftowej - głosi konkluzja dokumentu poświęconego przyszłości rynku węgla.

- Udział węgla w światowym rynku energetycznym wzrasta co roku i jeśli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w obecnych politycznych regulacjach, węgiel dogoni ropę w ciągu dekady - ostrzega Maria van der Hoeven, szefowa MAE, której siedziba znajduje się w Paryżu.

MAE ocenia, że to przede wszystkim Chiny, które budują liczne elektrownie węglowe, odpowiadają za wzrost popytu na węgiel. W roku ubiegłym 46,2 proc. światowego zużycia węgla przypadło właśnie na Państwo Środka. W roku 2014 Chiny będą odpowiadać rocznie za 50 proc. światowej konsumpcji węgla, zużywając więcej tego surowca niż wszystkie inne kraje razem wzięte.

Jednak popyt na węgiel będzie rósł na całym świecie, z wyjątkiem USA - prognozuje MAE. W roku 2017 Indie staną się drugim na świecie konsumentem węgla, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Więcej na ten temat

  • - Unijna polityka jest przeciwna węglowi a faworyzuje gaz, dlatego Polska powinna postawić na to drugie źródło energii. Szansą jest przede wszystkim gaz łupkowy - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Günter Verheugen, były komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości. W ramach Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem zasad regulujących te kwestie. Jeśli wydobycie surowca będzie możliwe bez szkody dla środowiska, będzie to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE. więcej »

USA stanowią wyjątek w ogólnych trendach dotyczących popytu na węgiel ze względu na intensywną eksploatację tamtejszych rezerw gazu łupkowego; spowodowało to spadek cen gazu i zmniejszyło zainteresowanie węglem - głosi raport, który podkreśla jednak, że również wydobycie gazu łupkowego - tak jak zużycie węgla jako surowca energetycznego - stanowi zagrożenie dla środowiska.

Nawet niektóre kraje europejskie, które zazwyczaj przywiązują większą wagę do kwestii ochrony środowiska, korzystają ostatnio w większym stopniu z węgla do produkcji energii. Od 2011 roku Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania zmniejszyły wykorzystanie gazu jako surowca energetycznego, zwiększyły zaś produkcję energii w oparciu o węgiel - podaje MAE.

Teraz na całym świecie 28 proc. energii elektrycznej produkowanej jest z węgla - przypomina MAE.

Sprawdź bieżące notowania surowców na stronach Biznes INTERIA.PL

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
węgiel,
kopalnie,
ropa naftowa,
energetyka,
gaz łupkowy
 

Skomentuj artykuł: Jaka przyszłość czeka surowce?

Wasze komentarze (362)

Dodaj komentarz

~antyk -

Jest jakas prawidlowosc na Ziemi, ktora nie pozwala ludziom stworzyc na Ziemi raju.Wieza Babel,pomieszanie ludziom jezykow by nie mogli sie zjednoczyc, to historyczny przyklad.Przyklad wspolczesny to zatrzymanie postepu poprzez rezygnacje z rysowania maszyn, budynkow,drog na papierze, na rysowanie na komputerze.Wydawalo by sie, ze rysowanie na komputerze przyspieszy, ulatwi,projektowanie,nie trzeba obliczac, uczyc sie geometri wykreslnej.Stalo sie wrecz odwrotnie.Powstalo wiele programow do rysowania, kazdy inny,kazda firma uzywa innego systemu,nie moga wspolpracowac ze soba i sa tak skomplikowane ze przerasta to zdolnosci ludzkiego umyslu by za zmianami nadarzac..Projektowanie na komputerze trwa 4 razy dluzej niz na papierze.Nastepna wieza Babel.Pomieszanie jezyka technicznego.Nastepnym powodem dlaczego nie mozemy stworzyc raju na Ziemi jest stworzenie zawodow czarnoksieznikow, w niby nowoczesnym swiecie:Psychiatra, psycholog,manadzer,polityk,dzialacz,itp zawody, ktore opieraja sie na klamliwym gadaniu, a nie prawach fizyki, chemi, elektrycznosci, a ktore teraz dominuja wladze.Wracajac na Ziemie:Urodzilem sie w Bielsku-Bialej w 1948 roku, byla tam poniemiecka gazownia ,fabryczka niewielka,ktora zaopatrywala 80 tys miasto w gaz do gotowania i oswietlania ulic.Pozniej przyszlo nowe ze wschodu, z ZSRR,gaz ziemny.Zlikwidowano gazownie, zlikwidowano poniemieckie tramwaje.Wprowadzono zamiazt tramwai Ikarusy plujace dymem,zbudowano elektrocieplownie plujaca popiolem.Jest takie powiedzenie:"nie naprawia sie tego co nie zepsute."Trzeba bylo pozostawic gazownie, pozostawic tramwaje, ale nowe wprowadzac bez niszczenia tego co juz bylo sprawdzone,zaplacone,bez dlugu.Wspolczesny swiat to jak histeryczna, gruba,glupia, baba w sklepie, wszystko wie, jest niecierpliwa, zla,nieszczczesliwa.Mezczyzn w tym swiecie juz nie ma.

~eryk -

i Dolnego Śląska !

~lolabsurd -

USA army pozdrawia ciepło Polskę z okazji posiadania surowca o który będzie u nas naprawiał demokrację

~OBErSCHLESIEN -

tym bardziej polska bez SLĄSKA!!

~Ktos -

Pan Buzek pozamykał i pozalewał polskie kopalnie, pozostało ich niewiele, zniszczył np. nową kopalnie Morcinek około 25 lat ....a Czesi po drugiej stronie wydobywaja do dzisiaj ale za to TW Karol i Docent jest w UE.

~swiadomy -

Transport wegla do Chin przekroczy koszta jego wydobycia:( Rosja tez ma ogromne zloza wegla tymczasem w Polsce wciaz pluje sie na chinskich "komunistow" :) Moze Chinczycy wola kupowac w Rosji ?

~j23interia -

Słyszałem to już za Gierka i co !!! Z TW Docentem vel Karolem to my się niczego nie dorobimy. A te głupie Ślązaki głosują na niego masowo !

~kopiko -

Za panownia PO zostanie nam tylko wspomnienie, że staliśmy się NAJBIEDNIEJSZYM PAŃSTWEM W EUROPIE!!! Bo spadliśmy już na kolejną od końca pozycję.. Brawo Tusk.. ludzie obudzcie się! Ta włądza zniszczyła polskę i jest z siebie nieustatnnie zadowolona! To cała esencja PO. Ani wartości moralnych ani ekonomicznie do przodu.. tylko statystyki liczą na swój sposób.. wg nich bezrobocie to 13% a wg eurostatu to 19%.. Umowy śmieciowe wykańczają młode stracone pokolenie wyżu.. 40 latkowie będę za 20 lat przeżywać katastrofę bo nie będą mieli emerytury.. a o tym dobrze wiedzą Ci, którzy pracują w skarbówce.. tak samo pokolenie wyżu.. to, że pracujemy sami na swoją emeryturę to jest kpina i mit.. nic się w tym kierunku nie robi.. fundusze emerytalne inwestują ale i tracą. Oni mogą tak ryzykować? Gdy stracą wszystko Państwo im pomoże czyli znowu my. Płacimy trzy razy te same podatki, dwa razy skłądamy na emeryturę i na koniec trzeci raz trzeba będzie. Jest ogrom sprzeczności w polityce PO. Najbardziej dziwię się tym, którzy są lemingami.. nie chcecie dostrzegać prawdy to nie wypowiadajcie się o polityce

~hajer -

A nasi styropianowi mędrcy zamykają kopalnię za kopalnią !

~MADMAXXX -

I co skoro sprzedali w obce ręce .Czym tu się cieszyć????? ZYSKI W OBCE RĘCE JA POLAK I TAK NIC NIE MAM TYLKO PODWYŻKI ...