Konkurs: Setki milionów złotych dla polskiej nauki

Ten konkurs nie jest dla wszystkich - organizatorzy już na wstępie stwierdzili, że mogą w nim uczestniczyć polscy naukowcy o uznanym dorobku, będący autorytetami w określonej dziedzinie.

Do wzięcia są ogromne pieniądze z Unii Europejskiej. W sumie nawet ponad 500 mln złotych. Celem jest wyprowadzenie zacisza gabinetów elity polskiej nauki. Tak, aby tworzyła - we współpracy z zagranicznymi partnerami - zespoły badawcze najwyższej próby.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła właśnie konkurs na wsparcie jednostek naukowych realizujących tzw. międzynarodowe agendy badawcze (MAB). Na prowadzenie oryginalnych programów badawczo-rozwojowych tworzonych we współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi na świecie przygotowano łącznie wspomniane wcześniej ok. 530 mln zł (w kilku odsłonach).

Reklama

Nabór wniosków w pierwszym konkursie jest trzyetapowy. Termin złożenia pierwszej części wniosku upływa 15 stycznia 2016 r. Kolejne konkursy zostaną ogłoszone odpowiednio w połowie 2016 r. i w 2017 r.

Podczas jednego ze spotkań informacyjnych MAB, Maciej Żylicz prezes zarządu Fundacji na rzecz nauki Polskiej wyjaśniał, dlaczego w trybie pilnym potrzebujemy Międzynarodowych Agend Badawczych. - Globalnie rzecz biorąc, uprawiamy naukę, którą niektórzy nazywają nawet zaściankową. Sytuacja wymaga selekcji najlepszych naukowców, ponieważ wypadamy bardzo słabo na tle zagranicznych ośrodków naukowych. Zdaniem prof. Żylicza, tworzenie nowych jednostek badawczych nazywanych Międzynarodowych Agend Badawczych jest szansą dla polskiej nauki.

Wyjaśnijmy: Program "Międzynarodowe Agendy Badawcze" (MAB) jest wzorowany na programie "Teaming for Excellence" ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Celem MAB jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej ośrodków naukowych, stosujących najlepsze światowe praktyki. Adresatami MAB są wybitni uczeni z Polski i zagranicy, którzy podejmą się zorganizowania i prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, w ramach projektów i jednostek tworzonych wspólnie z wiodącymi ośrodkami z innych państw.

- Stwarzamy instrumenty do silniejszej internacjonalizacji polskiej nauki. W programie "Międzynarodowe Agendy Badawcze" polscy naukowcy będą prowadzić przełomowe badania naukowe w międzynarodowych zespołach z uczonymi z najlepszych zagranicznych ośrodków - mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wniosek może więc złożyć naukowiec o uznanym dorobku naukowym, będący autorytetem w swojej dziedzinie na świecie. Po wygraniu konkursu zostanie on liderem grupy badawczej w jednostce realizującej MAB oraz będzie odpowiadał za zarządzanie tą jednostką. Jednak - co ważne - powinien realizować przełomowe projekty badawcze mające zapewnić jednostce badawczej uznanej pozycji na świecie.

- Projekt "Międzynarodowe Agendy Badawcze" daje szansę na stworzenie w Polsce nowej jakości w uprawianiu nauki, wspieranie innowacyjności i na powstanie nowych miejsc pracy dla najlepszych uczonych. Projekt odniesie sukces tylko wtedy, gdy nowe instytucje naukowe tworzone będą wokół uczonych o znaczącym dorobku naukowym, we współpracy ze strategicznymi partnerami z zagranicy - wyjaśnia prof. Maciej Żylicz.

Zasady programu MAB

Całkowita suma przeznaczona na dofinansowanie projektu Międzynarodowe Agendy Badawcze wynosi ok. 126 mln euro. Wsparcie otrzyma około 10 jednostek realizujących Międzynarodowe Agendy Badawcze. Jednostki te zostaną wyłonione w trzech konkursach, które planowane są na lata 2015, 2016 i 2017. Dofinansowanie projektów będzie obejmować koszty badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę realizującą MAB, koszty związane z efektywnym funkcjonowaniem jednostki, koszty wykorzystania istniejącej infrastruktury, współpracy między partnerami oraz transferu wiedzy. Wsparcie na rzecz infrastruktury będzie jednak ograniczone wyłącznie do zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia laboratoryjnego. Dodatkowo w ramach dofinansowania pokrywane będą koszty rozwoju kadry naukowej w zakresie związanym z realizowanymi przedsięwzięciami, np. szkolenia, stypendia i staże.

Projekt "Międzynarodowe Agendy Badawcze" współfinansowany jest w ramach IV osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) i powierzony został do realizacji Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na mocy umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (pełniącym rolę instytucji pośredniczącej w programie).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dotacje unijne | nauka | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »