Miliony z UE dla szkół zawodowych

Ministerstwo Gospodarki chce przeznaczyć 204 mln zł z funduszy europejskich na pilotażowy program kształcenia zawodowego, w którym będą uczestniczyć szkoły oraz firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych - podała wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik.

Wiceminister gospodarki powiedziała o tym we Wrocławiu.

Jak poinformowała, resort wysłał do wszystkich szkół zawodowych w Polsce oraz do marszałków województw ofertę stworzenia "systemowej współpracy biznesu ze szkołami".

- Chcemy przeznaczyć po kilkanaście milionów zł na każde województwo - powiedziała Antoniszyn-Klik.

Wyjaśniła, że kryteria kwalifikacji do pilotażowego programu zostaną określone po zgłoszeniu się do niego konkretnych szkół. - Jesteśmy otwarci i myślę, że szczegóły ustalimy w ramach negocjacji - dodała.

Reklama

Wiceminister podkreśliła, że projekt pt. "Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki" został uzgodniony z Komisją Europejską, środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego; resort gospodarki zwrócił się też już do Ministerstwa Edukacji Narodowej - które jest instytucją pośredniczącą w rozdzieleniu funduszy na edukację - o dofinansowanie projektu.

Pieniądze mają być przeznaczone na współpracę szkół i firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Jak powiedziała Antoniszyn-Klik, realizacja pilotażowego projektu nie byłaby możliwa bez działalności klastrów edukacyjnych, które funkcjonują przy SSE w całej Polsce. To właśnie firmy działające w SSE stworzyły w ostatnich latach ponad 45 tys. miejsc praktyk dla uczniów w różnych zawodach.

W ramach projektu rozwijane ma być kształcenie zarówno w zawodach tradycyjnych, jak i nowych. - Ostatnio udzieliliśmy rekomendacji dla 80 nowych zawodów. Dotyczą one np. chłodnictwa, branży klimatyzacyjnej czy np. techników przemysłu mody - powiedziała Antoniszyn-Klik.

- Celem projektu jest też ściągnięcie tego złego odium z kształcenia zawodowego. W Polsce wciąż pokutuje opinia, że jak się nie będziesz uczył, to pójdziesz do zawodówki. A to fałszywy pogląd - oceniła wiceminister gospodarki.

W lutym 2015 r. szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że w nowym rozdaniu funduszy unijnych na lata 20014-20 z budżetu marszałków województwa będzie na szkolnictwo zawodowe ponad 900 mln euro, a MEN dołoży jeszcze 124 mln euro.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ilona Antoniszyn-Klik | Klik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »