W jakie aktywa można inwestować

Po 11 miesiącach roku bilans sprzedaży funduszy detalicznych przekroczył już 15,8 mld zł - wynika z danych Analizy Online. To efekt napływu kapitału do funduszy detalicznych. Wartość aktywów zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych przekroczyła 276 mld zł.

Coraz więcej Polaków chce lepiej pomnażać oszczędności

Kolejny miesiąc z rzędu struktura napływów potwierdza, że polscy klienci detaliczni cenią sobie bezpieczeństwo inwestycji, bo największym " wzięciem" cieszą się fundusze o niskim profilu ryzyka, takie jak gotówkowe. Zestawiając to z danymi NBP, które pokazują spadające kwoty wpływu depozytów w ostatnich miesiącach zwiększa się grupa, która zamiast trzymać swoje oszczędności na niskooprocentowanych depozytach wybiera fundusze inwestycyjne.

Reklama

Choć na razie jeszcze nie ma mowy o odwracaniu proporcji i nadal większość oszczędności trzymamy na klasycznych lokatach, to jak widać utrzymujące się niskie stopy oprocentowania skłaniają do poszukiwania alternatywy.

Inwestor amator ma dwa wyjścia: przejść błyskawiczną edukację i samodzielnie próbować walczyć o zyski, ale w takim wariancie oprócz nabycia skomplikowanej wiedzy trzeba na bieżąco śledzić wskaźniki, analizy, informacje giełdowe z kraju i ze świata, albo wybrać inną strategię i powierzyć swoje pieniądze fachowcom od zarządzania i inwestowania. Ci w jego imieniu mogą inwestować w różne rodzaje aktywów. Oczywiście efekty zależą od wielu czynników: koniunktury na rynkach, strategii, zdarzeń nieprzewidzianych, itp.

W ubiegłym roku na ponad 750 funduszy działających co najmniej rok, aż 577 wypracowało dodatnią stopę zwrotu. Klient podejmujący decyzję o wyborze funduszu inwestycyjnego, w który zainwestuje środki pieniężne ma do wyboru szeroki wachlarz oferowanych przez polskie TFI.

Fundusze te można podzielić według różnych kryteriów, nie tylko według prowadzonej polityki inwestycyjnej czyli na bezpieczne, mieszane, agresywne, które w głównych kategoriach dzielą się na podkategorie (np. do bezpiecznych zalicza się fundusze gotówkowe, rynku pieniężnego i obligacyjne).

Oferują możliwość dywersyfikacji oszczędności nie tylko ze względu na klasy aktywów, ale również dywersyfikacji geograficznej. Fundusze inwestycyjne o zasięgu krajowym inwestują w papiery wartościowe, instrumenty rynku finansowego oraz inne prawa majątkowe na lokalnym rynku finansowym, a fundusze globalne inwestują zarówno na rynku lokalnym, jak i na rynkach zagranicznych.

Specjalizacja geograficzna ma najczęściej charakter regionalny - fundusze lokują wówczas aktywa w walory emitentów pochodzących z określonego kraju lub regionu świata, są to np. fundusze skupiające się na rynkach wschodzących, akcjach spółek amerykańskich, czy japońskich.

Taki wybór oznacza, że zwykły Kowalski, który o inwestowaniu wie niewiele może partycypować nie tylko we wzrostach na rynku krajowym, ale i na światowych.

Przykładowo w ubiegłym roku najlepiej wypadły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które zyskały średnio +13,1 proc, ale solidny zysk sięgający blisko 10 proc. zapewniły również produkty skupiające się na europejskich rynkach wchodzących, do których zaliczana jest także Polska. Podobny wynik wypracowały również fundusze lokujące kapitał w akcje globalnych rynków wschodzących, a niezłe stopy zwrotu dały też fundusze inwestujące w akcje amerykańskie.

W przypadku osób, które nie wierzą w swoje wyczucie koniunktury lub boją się, że wstrzelą się z powierzeniem pieniędzy w zły moment, można rozważyć mocniejszą dywersyfikację swojego portfela funduszowego.

Można wybrać też zupełnie inną strategię czyli np. inwestowanie mniejszych kwot w regularnych odstępach czasu oraz w możliwie jednakowej wysokości, niezależnie od panującej koniunktury rynkowej. Dzięki temu uśrednia się cenę zakupu jednostek uczestnictwa wybranych produktów inwestycyjnych.

Przy okazji warto się zainteresować ofertą łączoną, bo inwestując np. w fundusz wchodzący w skład grupy bankowej można skorzystać z opcji wpłaty części na TFI , a dla pewnej kwoty jednocześnie uzyskać znacznie lepsze od standardowego oprocentowanie na lokacie (jeśli i tak chcemy część pieniędzy utrzymywać na depozytach).

Trzeba też pamiętać, że fundusze oferują także możliwość konwersji, czyli swobodnego przenoszenia zainwestowanych środków pomiędzy poszczególnymi funduszami zarządzanymi przez to samo towarzystwo (TFI).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »