Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Euro dla Polski w zasięgu 2017 roku

Zdaniem członka RPP Anny Zielińskiej-Głębockiej wzrost PKB w '10 wyniesie minimum 3,5 proc., a realne jest osiągnięcie poziomu 3,8 proc. Jej zdaniem na koniec '10 CPI może przekroczyć cel, ale nie powinna przekroczyć górnej granicy pasma wahań. W ocenie Zielińskiej-Głębockiej złoty zmierza w kierunku stabilizacji kursu, zaś Polska może przyjąć euro w 2016 bądź 2017 roku.

W ocenie Zielińskiej-Głębockiej wzrost gospodarczy w 2010 r. wyniesie minimum 3,5 proc., a realne jest osiągnięcie poziomu 3,8 proc., zaś w II połowie roku rosnąć będą nakłady inwestycyjne. "Mnie się wydaje, że będzie to minimum 3,5 proc., z takim wskazaniem, że może być 3,7-3,8 proc. 3,5 proc. jest gwarantowane, a 3,8 proc. jest realne" - powiedziała Zielińska-Głębocka w poniedziałek na konferencji prasowej w siedzibie PAP.

"Wszystko wskazuje na to, że w II połowie roku inwestycje muszą ruszyć. W I połowie roku mieliśmy fatalne warunki klimatyczne - zima i powódź. W tej chwili jest ogromny boom budowlany, który musi się przełożyć na wzrost inwestycji prywatnych" - dodała. Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej, dno spadku inflacji CPI mamy za sobą, na koniec roku może przekroczyć cel inflacyjny, ale nie powinna przekroczyć górnej granicy pasma wahań. "Wydaje się, że już mamy dno za sobą. Procesy inflacyjne mogą odrobinę przyspieszyć. Czy będzie to powyżej celu? Tak mi się wydaje, ale mieścimy się w paśmie" - powiedziała. "Oczekiwania inflacyjne mogą odrobinę podskoczyć" - dodała

Reklama

KURS ZŁOTEGO BĘDZIE STABILNY, POZIOM 4,00/EUR ODZWIERCIEDLA SIŁĘ GOSPODARKI

Zielińska-Głębocka ocenia, że kurs złotego zmierza w kierunku stabilizacji, a jego poziom w okolicach 4,00/EUR odzwierciedla siłę polskiej gospodarki. "Ja powtarzam od paru miesięcy, że złoty zmierza w kierunku stabilizacji. Nie oczekuję wyraźnego trendu aprecjacyjnego, ale i nie będzie tąpnięcia" - powiedziała. "Przed kryzysem na pewno bym powiedziała, że ten poziom (4 PLN za EUR - PAP) odzwierciedla fundamenty polskiej gospodarki. Teraz jest za wcześnie - poczekajmy, zobaczymy jak gospodarka wróci na ścieżkę rozwoju. Jestem ostrożna, ale mnie się wydaje, że kurs w okolicach 4,00 to kurs, który odzwierciedla siłę polskiej gospodarki" - dodała.

PODWYŻKA STÓP JEDNORAZOWA, A NIE CYKL PODWYŻEK

Zdaniem członka RPP, jeśli zajdzie konieczność, to raczej nastąpi jednorazowa podwyżka stóp, a nie cykl podwyżek. "Ja byłam zwolennikiem, jak może państwo to odnotowaliście, że jeśli zajdzie potrzeba to trzeba dokonać jednorazowej podwyżki o 25 pkt czy 50 pkt, a potem ustabilizowanie. Nie musimy działać regularnie, co 2-3 miesiące" - powiedziała. "Każda kolejna projekcja podnosi poziom inflacji.

W niewielkim stopniu, ale jednak pokazywały bardzo powolny trend wzrostowy. To musi być decyzja bardzo przemyślana. Trzeba poszukać tego momentu" - dodała. Dodała, że RPP nie kieruje się tym co robi EBC. "Musimy uwzględnić sytuację takich krajów, jak Niemcy czy Francja, gdzie jest duży problem ze wzrostem gospodarczym" - dodała. Członek RPP Anna Zielińska-Głębocka potwierdziła, że na sierpniowym posiedzeniu RPP odbyło się głosowanie nad wnioskiem o poziom stóp procentowych. "Było głosowanie, dotyczyło stóp procentowych" - powiedziała.

WEJŚCIE DO ERM2 W 2014, DO EMU 2016/2017

Zielińska-Głębocka ocenia, że Polska może przyjąć euro w 2016/2017, po tym jak wejdzie do mechanizmu ERM2 w 2014 roku. "My czekamy na ruch ze strony rządu (...) ale wszystkie wskaźniki nie pozwalają myśleć w krótkiej perspektywie (o spełnieniu kryteriów - PAP). Czy się uda w 2013 zejść do z 3 proc. z deficytem? Trudno powiedzieć, myślę, że nie" - powiedziała. "(...)Gdyby w 2014 wejść do ERM2 to strefa euro jest w zasięgu w 2016 roku. Może 2017 roku." - dodała.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: 2017 | Polskie | złoty | Rada Polityki Pieniężnej | wzrost PKB | ERM2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »