Forum Ekonomiczne 2021

Transformacja to także świadome decyzje konsumentów

Żeby transformacja energetyczna w pełni się powiodła, konieczne jest zaangażowanie państwa i przedsiębiorstw, ale też konsumentów. Muszą oni dokonywać świadomych wyborów, wybierając rozwiązania bardziej korzystne dla środowiska. Z drugiej strony transformacja musi uwzględniać potrzeby ludzi. Wymaga akceptacji społecznej. Powinna być przeprowadzona w taki sposób, by nie uderzać w regiony i ich mieszkańców.

- Niebezpiecznie jest wierzyć, że coś trwa wiecznie. Sporej części społeczeństwa wydaje się, że nic się nie zmienia. Musimy zburzyć ten spokój. To rola regionalnych działaczy, firm i samorządów, by docierać do ludzi, pokazać, że nie ma innej drogi, nie ma odwrotu. Komunikacja i edukacja to klucze do sukcesu - mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Artur Wasil, prezes Bogdanki. Bogdan Kucharski, prezes, BP Europa, potwierdzał, że ludzie muszą być przekonani, że są częścią procesu, a ich decyzje są kluczem do sukcesu.

Także Karol Wolff z biura strategii i projektów strategicznych PKN Orlen, podkreślał, że sukces wymaga zaangażowania nie tylko strony podażowej, ale też popytu. - Konsument musi mieć pełną świadomość zachodzących procesów. Musi wybierać rozwiązania mniej szkodliwe dla środowiska. Z drugiej strony rozwiązania niskoemisyjne muszą być ekonomiczne, konkurencyjne z tradycyjnymi. Wówczas będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie transformacji - informował.

Reklama

Z drugiej jednak strony rewolucja, jaka nas czeka, nie może iść wbrew społeczeństwu. Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, przekonywał, że transformacja musi być poprzedzona formą zgody społecznej. - Trudno sobie wyobrazić, by tak gigantyczne zmiany odbywały się w konfrontacji społecznej. Musi być gwarancja zatrudnienia dla pracowników - mówił.

Polska znajduje się w trudnej sytuacji ze względu na duży udział węgla w miksie energetycznym (ok. 70 proc.). Wiceminister zaznaczał, że nie dyskutujemy z europejską polityką klimatyczną, ale potrzebujemy odpowiednio dużo czasu i środków, by ją realizować. Dysproporcja między Europą Wschodnią a Zachodnią w tym obszarze jest wyraźna i trudno będzie to szybko zmienić. Zachód wciąż będzie kilka kroków przed nami choćby z tego względu, że to tam powstają najnowsze technologie. - My dopiero budujemy kompetencje w tym zakresie - mówił Soboń.

Zaznaczał, że powinniśmy myśleć nie tylko o wytwarzaniu i dystrybucji energii, ale też o oszczędnościach w jej zużyciu. Pomocne są tu choćby prowadzone programy termomodernizacyjne.

Wiele branż, w tym przede wszystkim górnictwo, czeka prawdziwa rewolucja. Artur Wasil mówił, że zarząd Bogdanki przygotowuje już firmę na nowe czasy, choć - jak zaznacza - spółka będzie produkować węgiel tak długo, jak będzie to możliwe. Bogdanka jest najbardziej efektywną kosztowo kopalnią w kraju, jednak na tle konkurencji światowej nie jest już na tak dobrej pozycji. Spółka planuje rozwój produkcji węgla semikoksowego i koksowego, wchodzi też w nowe obszary działalności, by zapewnić pracę w regionie również w pespektywie kolejnych lat.

Także ropa wkrótce może znaleźć się na cenzurowanym. - Branża rafineryjna wchodzi na stromą ścieżkę rozwoju. Firmy takie jak nasza muszą szukać nowych rozwiązań. Musimy przestawić się na inny system, w którym gospodarka będzie zasilana energią ze źródeł nieszkodliwych. Węglowodory będą tracić na znaczeniu, zyskiwać będzie energetyka niskoemisyjna. Strategia Orlenu uwzględnia ten proces - powiedział Wolff. - Duży nacisk kładziemy na energetykę, która ma być innowacyjna. Będziemy rozwijać morską energetykę wiatrową, technologie wodorowe, paliwa alternatywne, biogaz - dodał.

Przedstawiciele biznesu podkreślali, że przy tak rewolucyjnych zmianach niezbędne jest stabilne prawo, które pozwoli zaplanować działania i inwestycje w długim terminie.

morb

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »