Zamach na pieniądze w OFE

Rada Gospodarcza opowiada się za dobrowolnością uczestnictwa w OFE - Bielecki

- Rada Gospodarcza opowiada się za wariantem zakładającym dobrowolność uczestnictwa w OFE - poinformował wJan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

- Dyskutowaliśmy na temat zmian w OFE, i jako ekonomiści uznajemy wariant trzeci (tzw. "dobrowolność plus" - PAP) za najlepszy, bo on mobilizuje do oszczędzania. Ale jest to wymuszona forma oszczędzania, więc doszliśmy do wniosku, że najlepsza jest dobrowolność. I to jest konsensus w łonie Rady Gospodarczej - powiedział dziennikarzom Bielecki.

W ubiegłym tygodniu ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką (tzw. (dobrowolność plus").

Reklama

- - - - - - -

Dobrowolność uczestnictwa w OFE to "sensowne" rozwiązanie - Bratkowski

- System OFE należy zmienić tak, by zapewnić stabilność gospodarki, a oba zaproponowane w przeglądzie systemu emerytalnego warianty zakładające dobrowolność uczestnictwa w OFE są "sensownym kompromisem - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski.

- Obecny system emerytalny jest niezwykle kosztowny dla budżetu państwa, destabilizuje cala gospodarkę. Trzeba wprowadzić takie zmiany, które zapewnia stabilność dla gospodarki - powiedział dziennikarzom Bratkowski.

- Dobrowolność jest sensownym kompromisem i mam tutaj na myśli oba warianty dobrowolności zaprezentowane przez rząd - dodał.

W ubiegłym tygodniu ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

- - - - - -

Umorzenie obligacji posiadanych przez OFE zgodne z prawem - Kotecki

- Umorzenie obligacyjnej części Otwartych Funduszy Emerytalny jest możliwe i zgodne z prawem - poinformował w czwartek Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

- Naszym zdaniem, możliwe jest umorzenie obligacji będących w posiadaniu OFE. Zdaniem naszych prawników to jest zgodne z prawem - powiedział dziennikarzom Kotecki.

Część ekspertów w ramach debaty nad koniecznymi zmianami w systemie emerytalnym podnosiła argument, że umorzenie obligacji, będące elementem jednej z zaproponowanych zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, może być niezgodne z prawem.

W ubiegłym tygodniu ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »