Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

Będą kary więzienia za zniechęcanie do PPK? Pomysł wraca

Rząd rozważa zaostrzenie kar za zniechęcanie pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do Ministerstwa Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy i Polskiego Funduszu Rozwoju docierają sygnały o tym, że niektórzy szefowie zniechęcają swoich pracowników do zakładania PPK - bo dla firm to dodatkowy koszt.

Za zniechęcanie do PPK grożą kary i mogę one wzrosnąć - ustalili nieoficjalnie dziennikarze RMF FM.

Niektórzy pracodawcy łamią prawo i mówią pracownikom: jak weźmiecie PPK, to nie będzie premii. Albo: jak weźmiecie PPK, to obniżymy wam pensję.

To jednak działanie nielegalne. Za zniechęcania do Pracowniczych Planów Kapitałowych już dziś grozi kara finansowa dla firmy - to 1,5 proc. rocznego funduszu płac w firmie.

Jeżeli takich przypadków nielegalnego zniechęcania będzie jednak więcej, to rząd ostrzega, że rozważa podniesienie tej kary do nawet - proponowanych kiedyś - 2 lat więzienia dla szefa.

Reklama

Warto tu przypomnieć, że w pierwotnym projekcie ustawy o PPK z 2018 roku był artykuł 97 głoszący: "Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania uczestnika do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do dwóch lat".

Przeciwko takim karom więzienia protestowały organizacje pracodawców i wywalczyły złagodzenie. Teraz to złagodzenie - jeżeli niektóre firmy dalej będą działać na niekorzyść pracowników - może zostać cofnięte.

PPK to program dobrowolnego odkładania na starość co najmniej 2 procent naszej pensji. Pracodawca dołoży co najmniej 1,5 procent, a państwo po 240 złotych rocznie.

Krzysztof Berenda

Opracowanie: Arkadiusz Grochot

Czytaj więcej w RMF24

RMF
Dowiedz się więcej na temat: PPK | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »