Wakacje Kredytowe

Jak wakacje kredytowe wpływają na ocenę w BIK?

Skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie negatywnie na ocenę punktową w Biurze Informacji Kredytowej. Czy będzie to miało znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej w przypadku zaciągania kolejnych? To już decyzja poszczególnych banków. Te deklarują, że nie będzie.

Czy wakacje kredytowe odbiją się negatywnie na ocenie kredytowej w BIK, a korzystający z nich mogą mieć problem z uzyskaniem kolejnego kredytu? To jedno z najczęściej zadawanych przez czytelników Interia Biznes pytań związanych z ustawową możliwości zawieszenia spłaty rat.

Owszem, banki informują o tym BIK, ale nie wpływa to na tzw. scoring czyli punktową ocenę wiarygodności klienta.

- Banki przekazują do BIK informacje o zobowiązaniach objętych "wakacjami kredytowymi". Informacja o korzystaniu z "wakacji kredytowych" nie wpływa negatywnie na oceny punktowe udostępniane przez BIK. Decyzję o udzieleniu nowego, czy podwyższenia kwoty istniejącego kredytu, bank podejmuje na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z wakacji może również być brany pod uwagę - tłumaczy Aleksandra Stankiewicz-Billewicz  z Biura Informacji Kredytowej.

Wakacje kredytowe nie popsują oceny w BIK

Dodaje, że BIK przetwarza w swojej bazie przekazane przez banki informacje o kredytach hipotecznych, oznaczonych kodem "wakacji kredytowych". Można je też samemu sprawdzić.

Reklama

-  Informacja o "wakacjach kredytowych" udostępniana jest zarówno w raportach kredytowych dla instytucji finansowych, jak i w raportach, które mogą pobrać o sobie konsumenci. Każda osoba, która będzie chciała zweryfikować adnotację o skorzystaniu "wakacjach kredytowych", będzie widziała w swoim "Raporcie BIK" oznaczenie, potwierdzające fakt skorzystania z "wakacji kredytowych" - podkreśla.

Trzeba też pamiętać, że BIK zbiera informacje o wszystkich kredytobiorcach, zarówno pozytywne jak i negatywne. Natomiast to banki decydują, jak podejdą do faktu skorzystania z wakacji kredytowych w przypadku kredytów zaciąganych przez tę osobę w przyszłości. W zasadzie wszystkie, które odpowiedziały na pytanie Interii o wpływ "wakacji"  na ocenę wiarygodności klienta, zapewniały, że nie będzie to miało znaczenia.  

Zapytaliśmy, czy skorzystanie w wakacji kredytowych wpływa na zdolność kredytową. - Nie, natomiast bank zawsze ocenia całościową sytuację klienta indywidualnie po złożeniu przez niego wniosku kredytowego - mówi Sławomir Czajkowski z biura prasowego BNP Paribas.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Na ocenę zdolności kredytowej wpływa wiele czynników

Podobnych odpowiedzi udzielają inne banki. - W przypadku chęci zaciągnięcia nowego kredytu zdolność kredytowa oceniana jest indywidualnie i jest uzależniona od cech klienta, transakcji, sytuacji makroekonomicznej, zgodnie z zaleceniami nadzoru, itp. Informacja o skorzystaniu z rządowych wakacji kredytowych jest przekazywana przez bank do BIK, nie jest jednak w PKO Banku Polskim traktowana jak zaległość w spłacie kredytu i nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej - deklaruje Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO Banku Polskiego.

- Oceny zdolności kredytowej dokonujemy przede wszystkim w oparciu o wysokość dochodów wnioskodawców oraz ich miesięcznych obciążeń. Skorzystanie z zawieszenia spłaty kredytu nie powinno zatem wpływać na ewentualne przyszłe decyzje kredytowe. Aktualnie obowiązujące uregulowania wymagają, aby banki przekazywały informację o zawieszeniu spłaty kredytu hipotecznego do Biura Informacji Kredytowej  - odpowiada Paweł Jurek, rzecznik prasowy Pekao.

- Prawo bankowe zobowiązuje bank do każdorazowej oceny zdolności klienta do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami i w terminie zapisanymi w umowie.  Zwracamy uwagę m.in. na sytuację finansową i to, jak spłacał poprzednie zobowiązania. Złożenie wniosku o zawieszenie spłaty, czyli tzw. "wakacje kredytowe", nie są obecnie brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej - mówi Emila Kasperczak z biura prasowego mBanku.

- Banki będą informowały Biuro Informacji Kredytowej o tym, że klient skorzystał z ustawowych wakacji kredytowych. Wpis w BIK nie będzie mieć wpływu na ocenę zdolności kredytowej klienta. Ustawowe wakacje kredytowe nie będą miały również wpływu na decyzję o zakwalifikowaniu kredytu do portfela kredytów zagrożonych - mówi z kolei Krzysztof Kurek z biura prasowego Millennium Banku.

- Bank będzie zgłaszał do BIK informację, że klient korzysta z wakacji kredytowych. Jest to sposób wymiany informacji między bankami o tym, czy klient składa wniosek o wakacje kredytowe tylko w jednym banku. Pozwala to zweryfikować, czy z wakacji korzystają osoby uprawnione. Nie będzie to miało wpływu na ocenę zdolności kredytowej klienta ani na dostępność finansowania dla niego - deklaruje też Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. 

UOKiK będzie pilnował, czy banki nie zniechęcają do wakacji kredytowych

W tym tygodniu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał, że będzie się przyglądał, czy banki nie zniechęcają do korzystania z wakacji kredytowych. Pod lupę urzędu trafiło szesnaście instytucji.

- Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »