Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Koronawirus w Polsce. Rusza II faza odmrażania gospodarki

Posiłki w hotelach tylko do pokojów, w centrach handlowych zajęte co drugie miejsce parkingowe, a w bibliotekach czysta i brudna ścieżka wypożyczania książek - to niektóre normy towarzyszące obowiązującej od dzisiaj II fazie odmrażania gospodarki. Opracowało je Ministerstwo Rozwoju.

W centrach handlowych czynne są od dzisiaj wszystkie sklepy z wyłączeniem: kin, stref aktywności fizycznej, stref gier a także wysp handlowych i gastronomicznych. Z codziennego użytku pozostają wyłączone fontanny, place i kąciki zabaw. Nie wolno też korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów. 

Między pracownikami i klientami obowiązuje zachowanie 2-metrowej odległości. Przy wejściach, w toaletach i przy kasach zainstalowano pojemniki z płynem dezynfekcyjnym. Kupujący mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych i powinni mieć możliwość nabycia maseczek w automacie lub w przynajmniej jednym sklepie na terenie galerii handlowej.  

Reklama

W strefach gastronomicznych na jedną osobę wydzielono 15 m kw. Między stojącymi w kolejce obowiązuje 2-metrowy odstęp. W barach można kupować żywność wyłącznie na wynos a zakupionych dań nie wolno spożywać na miejscu, na terenie galerii, ani na ulicy. Klienci centrów są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości, o zachowanie dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów. 

  Od dzisiaj prace wznawiają również hotele. We wszystkich placówkach została ograniczona liczba gości. Każdy obiekt będzie musiał stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby. W widocznych miejscach - przed wejściem i w recepcji - zostały powieszone informacje ilu klientów może jednocześnie przebywać w danej części budynku. “Zalecamy także ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji. Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu, obiekcie czy  pensjonacie będzie dotyczył osób tam nie zakwaterowanych" - czytamy w wytycznych Ministerstwa Rozwoju. W obrębie obiektów pozostają zamknięte sale telewizyjne, sale zabaw dla dzieci, baseny, sauny i dyskoteki.  

Ze względów bezpieczeństwa posiłki będą wydawane bezpośrednio do pokoi. I podobnie jak w centrach handlowych, w hotelach również zostały zawieszone dozowniki z płynem do dezynfekcji a w recepcji zapewniono możliwość zakupu maseczek ochronnych. Personel sprzątający został wyposażony w odzież ochronną, maseczki i rękawiczki. Sprzątanie pokoi będzie się odbywało jedynie na życzenie klienta.  

Nowe zasady funkcjonowania dotyczą również sklepów budowlanych i meblarskich. Tam też na jedną osobę przypada minimum 15 m2. Podczas trwania II fazy odmrażania gospodarki, na terenie sklepów zakazano organizowania animacji, wydarzeń promocyjnych i roznoszenia ulotek. “Po każdym kliencie należy zdezynfekować PIN-pady. Właściciele sklepów powinni zadbać o bieżącą dezynfekcję toalet, wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni" - brzmią wytyczne MR.

Poniedziałek jest pierwszym dniem otwarcia bibliotek. Resort rozwoju rekomenduje korzystanie z dostępnych zasobów on-line i udostępnianie ich w trybie wypożyczeń na zewnątrz. Prosi o zachowanie bezpiecznej odległości między wypożyczającym a pracownikiem (1,5-2 metry). W punkcie kontaktu klienta z bibliotekarzem rekomenduje ustawienie przesłony ochronnej. Zaleca też wydzielenie "drogi brudnej" - miejsca zwrotu książek, oraz "drogi czystej" - dla książek wypożyczanych z biblioteki.

“Rekomendujemy również ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych oraz wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe)’ - czytamy w wytycznych MR.

  4 maja pracę wznawiają gabinety fizjoterapeutyczne w systemie rehabilitacji ambulatoryjnej. Zabiegi będą się odbywać przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i dystansu między pacjentem a fizjoterapeutą. Pacjentów będzie obowiązywać noszenie maseczek. Fizjoterapeutów - oprócz maseczek bądź przyłbic również jednorazowych rękawiczek. 

W gabinetach nie można używać telefonów komórkowych. “Odradzamy uczestniczenie w zabiegach osób towarzyszących, poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie, niepełnosprawne)" - nakazuje resort rozwoju.  

  Po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska. A w przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby tj. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu - resort rozwoju sugeruje - aby pacjent nie był wpuszczany do gabinetu. Zachęca też by tak ułożyć grafik przyjęć, aby nie doprowadzić do gromadzenia się pacjentów w poczekalni. Na jedną osobę powinno przypadać przynajmniej 15 m kw.  

Co robić w przypadku podejrzenia u kogoś zakażenia koronawirusem

Kiedy zauważymy u kogoś wyraźne oznaki choroby, nie powinniśmy tej osoby wpuszczać na teren obiektu. Trzeba ją skłonić do jak najszybszego zgłoszenia do najbliższego oddziału zakaźnego - osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 999 albo 112.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Należy też niezwłocznie zgłosić taki incydent do kierownictwa obiektu. To umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.). Jeśli to możliwe, trzeba też ustalić listę pracowników oraz klientów które miały styczność z zakażonym. 

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

Zakończył się pierwszy etap odmrażania. W Polsce znów można wchodzić do lasów i parków a w sklepach może przebywać więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.  

II etap

Od dzisiaj rozpoczyna się II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostają otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczną także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie.  

Potrzebujący pomocy będą mogli liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od dzisiaj ruszają też wypożyczalnie rowerów.  

III etap

Wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje i pracę rozpocznie cały handel. Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.   

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu. 

ew

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »