Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Nowe wesela prawie takie jak stare

Od najbliższej soboty można organizować wesela i uroczystości rodzinne na 150 osób. Goście nie muszą nosić maseczek, ale obowiązuje ich 2-metrowy dystans, kelnerzy zaś mogą obsługiwać nie więcej niż 15 osób - wynika z wytycznych ministerstwa rozwoju.

Goście weselni przed wejściem do lokalu będą musieli zdezynfekować ręce. Dozowniki z płynem powinny zostać umieszczone przy wejściu do obiektu, w sali jadalnej, przy wyjściu z toalet i w pomieszczeniach socjalnych. A w różnych częściach obiektu, w widocznych miejscach, należy zawiesić informacje przypominające o zachowaniu bezpiecznej, minimum 2 metrowej odległości od rozmówcy i częstym myciu rąk.  

W sali bankietowej odległości między blatami stolików (od ich brzegów) powinny wynosić minimum 2 metry, zaś 1 metr w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości 1 m ponad ich blat. Organizatorzy i obsługa wesela mają nosić maseczki lub inne środki ochrony ust i nosa. Na jednego kelnera może przypadać nie więcej niż 15 osób. Przy serwowaniu dań do stołów należy zadbać aby ten sam kelner lub zespół kelnerski obsługiwał tych samych gości. 

Reklama

Resort rozwoju rekomenduje, aby - w miarę możliwości - przy jednym stole wyznaczać miejsca dla rodzin lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i dystansu między gośćmi proponowana jest redukcja osób przy stole o 20 proc. względem standardowego usadzenia. Zalecane jest usadzanie gości po obu stronach stołu tak, aby nie siedzieli vis a vis siebie.   

Można organizować przestrzenie samoobsługowe, takie jak bary sałatkowe, stoliki z ciastami czy tzw. "wiejskie stoły" a także bary kawowe i chłodnie z lodami, pod warunkiem, że do obsługi tych miejsc zostanie wyznaczona osoba. Należy zapobiec aby do miejsc tych tworzyły się kolejki. A jeżeli nie jest to możliwe, trzeba zapewnić zachowanie bezpiecznej odległości między osobami. 

Trzeba tak zorganizować szatnię, aby odzież wierzchnia nie stykała się ze sobą, na przykład używać co drugi wieszak. Z użycia należy wyłączyć suszarki nadmuchowe i powiesić w toaletach jednorazowe ręczniki. Należy też określić liczbę osób przebywających w toalecie, mając na uwadze dystans wynoszący 2 metry. 

Resort rozwoju rekomenduje co godzinę mycie i dezynfekcję powierzchni wspólnych, takich jak: toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi i blaty. Zaleca też jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń i regularne czyszczenie filtrów do klimatyzacji.  

Po zakończeniu uroczystości przypomina o sprzątnięciu sali i praniu obrusów, pokrowców i fartuchów w temperaturze minimum 60º C. Zaleca dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych, w tym oparć krzeseł, sprzętu, toalet i gruntowne wywietrzenie pomieszczeń.  

Organizatorzy wesela muszą dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do nich aby - w razie potrzeby - udostępnić je organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W łatwo dostępnym miejscu mają  zawisnąć numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych. 

Jest możliwa organizacja kilku imprez w tym samym czasie. Grupy nie mogą się jednak stykać. Muszą mieć oddzielne toalety, korytarze i szatnie. A jeśli do budynku prowadzą tylko jedne drzwi, to ich pory wejścia muszą być inne.

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych.   

IV etap

Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness.  

Od soboty, 6 czerwca wolno będzie organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Należy uważać, aby przy jednym stoliku usiadły osoby z jednej rodziny albo razem mieszkające. Kelner będzie mógł obsłużyć najwyżej 15 osób, nie będzie też samoobsługi przy bufetach i stołach z ciastami. 

W sobotę ruszą też baseny, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu i parki rozrywki. 

W basenach z jednego pasa będą mogły korzystać najwyżej cztery osoby. W solariach będzie mogło przebywać tylu klientów ile jest kabina w parkach rozrywki co 50 metrów będzie umieszczony dezynfektor do rąk.   

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »