Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

​W poniedziałek ruszają restauracje

Od poniedziałku pracę wznowią bary, kawiarnie i restauracje, również te w centrach handlowych. Jeść będzie można w lokalach i w ogródkach, jednak przy jednym stoliku będzie mogła zasiąść rodzina, a znajomi - tylko, jeśli nie będą siedzieć naprzeciwko siebie, albo stół zostanie przedzielony przezroczystą przegrodą - wynika z wytycznych Ministerstwa Rozwoju.

Zgodnie z zaleceniami resortu rozwoju, przy wejściach do lokali zostanie powieszona informacja o maksymalnej liczbie gości a także dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Ze stolików znikną cukiernice i wazoniki z kwiatami a z łazienek - suszarki. Ich miejsce zajmą jednorazowe ręczniki. Ponieważ w pomieszczeniu nie może przebywać więcej niż jedna osoba na metr kwadratowy, stoliki zostaną rozsunięte na 2 metry. 

Odległość będzie mogła być mniejsza - o ile zostaną zainstalowane przegrody (muszą sięgać minimum metr ponad blat). Tace, na których kelnerzy przyniosą posiłki, będą myte po każdym użyciu a powierzchnie wspólne - z wyłączeniem podłogi - co 15 minut.  

Reklama

Z wytycznych resortu rozwoju wynika, że wspólne biesiadowanie przy jednym stoliku będzie możliwe tylko dla najbliższych. “Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min. 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami" - czytamy we wskazówkach MR. 

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

  Z użycia zostaną wyłączone przestrzenie samoobsługowe, bary sałatkowe, bufety i dozowniki do samodzielnego nalewania napojów. Kelnerzy będą musieli nosić maseczki i jednorazowe rękawiczki albo dezynfekować ręce po każdej obsłudze. W kuchni stanowiska pracy muszą być od siebie oddalone o 1,5 metra, a jeśli to nie jest możliwe, to restauracja musi zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej. Ministerstwo rozwoju podkreśla, że mycie rąk - najważniejsza z dobrych praktyk higienicznych - obowiązuje nie tylko kelnerów i kucharzy ale też pracowników biurowych, kierowców i dostawców.  

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.  

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwać będzie II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Początek 18 maja (poniedziałek). Zgodnie z zapowiedzią rządu, wznowią pracę wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też będzie można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku.

Zostanie wznowiona działalność kin plenerowych, ruszą prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Wróci też możliwość prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych dla studentów ostatniego roku, zajęć zdalnych a także  indywidualnych na uczelniach artystycznych. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Zostanie zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10 m kw.) Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opiekuna.

Od poniedziałku zostaną otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno będzie uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, będzie mogło ćwiczyć od 12 do 32 osób.

A od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych. 

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu. 

ew  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »