PWC raport IPO: Polska giełda drastycznie spadła

Jak wynika z raportu firmy doradczej PwC "IPO Watch Europe. III kw. 2016" koniunktura na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie stopniowo odbudowuje się po załamaniu spowodowanym głosowaniem w sprawie Brexit. Eksperci PwC szacują, że łączna wartość IPO w 2016 r. przekroczy 25 mld euro. Warszawski parkiet na tym tle wygląda badzo blado.

Europejski i polski rynek ofert pierwotnych w III kwartale 2016 r.

- Na rynku IPO w Warszawie miało miejsce jedynie 5 IPO o łącznej wartości 4,3 mln euro.

- Łączna wartość IPO w Europie w trzecim kwartale 2016 r. była tylko o 17% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

- Jednocześnie aż 92% łącznej wartości wszystkich ofert przypadło na Europę kontynentalną.

Na rynku IPO w Londynie w dalszym ciągu utrzymuje się dekoniunktura - łączna wartość ofert spadła aż o 50% w porównaniu do trzeciego kwartału 2015 r. Aż 6 z 9 debiutów miało miejsce na rynku alternatywnym AIM.

Reklama

- Perspektywy na nadchodzące miesiące wydają się obiecujące. W całym 2016 r. łączna wartość IPO powinna przekroczyć poziom 25 mld euro.

Sytuacja na rynku IPO w Warszawie

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miało miejsce tylko pięć IPO (wszystkie na NewConnect) o łącznej wartości zaledwie 4,3 mln euro. Największą ofertą było IPO spółki deweloperskiej Tower Investments (2,4 mln euro).

- Niestety, nasz rynek kapitałowy został dotknięty przez szereg negatywnych czynników jednocześnie - zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ogólny odpływ inwestorów zagranicznych z naszego regionu, zawirowania polityczne powodujące niepewność na rynku oraz działania skarbu państwa wobec kontrolowanych przez niego spółek z GPW godzące w interesy akcjonariuszy mniejszościowych, czy też liczne nieprawidłowości na rynkach NewConnect i Catalyst.

W tej sytuacji iskierką nadziei może być kilka przeprowadzanych właśnie ofert publicznych, które powinny oznaczać poprawę statystyk rynku pierwotnego w Warszawie w czwartym kwartale.

Jednak brak wśród nich dużych podmiotów, które miałyby szansę zrównoważyć ubytek w postaci coraz większej liczby wycofywanych z obrotu giełdowego spółek - podsumowuje Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Sytuacja na rynku IPO w Europie

Słabe pierwsze półrocze 2016 r. na europejskim rynku pierwotnym miało swoją kontynuację również w minionym kwartale wskutek wyniku referendum związanego z Brexitem. Łącznie w Europie odnotowano 52 IPO o wartości 3,8 mld euro, co stanowi wartość o 17% niższą niż w trzecim kwartale 2015 r. (53 IPO, 4,6 mld euro). Jednak zarówno kilka transakcji przeprowadzonych pomyślnie we wrześniu, jak i oferty zapowiadane na nadchodzące miesiące wskazują, że koniunktura na rynku pierwotnym powoli się odbudowuje.

Struktura rynku IPO w Europie wg wartości ofert

W trzecim kwartale br. zdecydowana większość ofert przypadła na Europę kontynentalną. Aż 55% łącznej wartości IPO stanowiła przeprowadzona we wrześniu oferta spółki Nets A/S na giełdzie w Kopenhadze (2,1 mld euro). Z kolei pięć ofert na włoskiej Borsa Italiana o łącznej wartości 0,8 mld euro stanowiło 21% wszystkich IPO w Europie, głównie ze sprawą oferty prywatyzacyjnej zajmującej się kontrolą ruchu lotniczego spółki Enav SpA.

- Aktywność na rynku IPO w Europie była w minionym kwartale niska, podobnie jak w całym bieżącym roku. Spore grono potencjalnych emitentów przełożyło lub odwołało plany debiutu w związku z wynikiem głosowania w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii.

Jednak w ostatnich tygodniach sytuacja ulega stopniowej poprawie, gdyż spółki starają się wykorzystać chwilowe uspokojenie na rynkach, zwłaszcza że jednocześnie antycypują ryzyko możliwych dalszych turbulencji związanych z wyborami prezydenckimi w USA.

Lista spółek, które zapowiedziały ostatnio IPO, przedstawia się obiecująco i na tej podstawie należy oczekiwać udanego początku czwartego kwartału - mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach.

Raport dotyczy okresu od 1 lipca do 3o września 2016 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

Bieżąca i poprzednie edycje IPO Watch Europe są dostępne pod adresem: www.pwc.pl/ipowatch. Dostępne są również podsumowania roczne za lata 2004-2015.

..................

Raport został opracowany przez zespół ds. rynków kapitałowych PwC. Specjaliści ds. rynków kapitałowych PwC świadczą pełen zakres usług w zakresie transakcji na rynkach kapitałowych. Usługi te obejmują przygotowanie do oferty publicznej oraz całościową obsługę doradczą transakcji, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne i doradztwo podatkowe.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »