EBC zwiększa swój kapitał

Europejski Bank Centralny zapowiedział niemal dwukrotne zwiększenie swego kapitału zakładowego, by lepiej zabezpieczyć się na wypadek strat związanych z zakupem obligacji państw strefy euro.

Kapitał akcyjny Europejskiego Banku Centralnego, na który składają się udziały narodowych banków centralnych, wzrośnie z dniem 29 grudnia z obecnych 5,8 mld euro do 10,8 mld euro. To pierwsza taka podwyżka od 12 lat.

EBC uzasadnił swą decyzję wahaniami na rynkach finansowych, obejmującymi kursy walut, oprocentowanie papierów wartościowych i cenę złota, a także zwiększonym ryzykiem kredytowym. Zdaniem zarządu banku, zwiększenie kapitału jest w perspektywie długoterminowej posunięciem sensownym ze względu na rozrost systemu finansowego w minionych latach.

Reklama

Od maja EBC skupił za 72 mld euro obligacje krajów borykających się z problemami zadłużenia, takich jak Grecja, Irlandia i Portugalia.

Europejski Bank Centralny ogłosił zwiększenie swego kapitału w dniu, gdy zgromadzeni na szczycie UE w Brukseli szefowie państw i rządów dyskutują o sposobach walki z kryzysem w strefie euro.

Gdyby powstały euroobligacje

Dla Polski najlepiej byłoby, gdyby powstały takie euroobligacje, które dotyczyłyby całej Unii Europejskiej. Wtedy czulibyśmy się bezpieczniejsi - powiedział w wtorek na konferencji premier Donald Tusk. (...) I gdyby nie rozróżniały stref - na strefę euro i strefę drugą" - powiedział Tusk.

Dodał, że złym rozwiązaniem byłoby utworzenie ekskluzywnej grupy państw, które miałyby prawo do korzystania z euroobligacji. Jakiś czas temu wieszczyłem, że możemy mieć problem, jeśli zostanie przyjęta jakąś wersja euroobligacji, która pozostawi takie kraje jak Polska bez możliwości czerpania korzyści z faktu, że powstają euroobligacje. (...) Dzisiaj to jest groźniejsze niż kiedyś - powiedział.

We wrześniu br. przewodniczący KE Jose Manuel Barroso powiedział w Parlamencie Europejskim, że w celu finansowania wielkich inwestycji infrastrukturalnych Komisja Europejska proponuje wprowadzenie obligacji emitowanych wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Taką propozycję, odnoszącą się do przyszłych ram budżetowych UE po roku 2013, Barroso zawarł w pierwszym w historii przemówieniu "o stanie Unii", wygłoszonym na sesji PE w Strasburgu. "Powinniśmy zastanowić się nad nowymi źródłami finansowania głównych europejskich projektów infrastrukturalnych. Dla przykładu, zaproponuję wypuszczenie obligacji europejskich, wspólnie z EBI. Należy także rozwinąć partnerstwo publiczno-prywatne - powiedział Barroso.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kryzys gospodarczy | EBC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »