Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy bez zmian

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal -1,25 proc. do -0,25 proc.

Analitycy oceniali, że bank nie zmieni stóp procentowych. Bank zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym jeśli wystąpi taka konieczność. Podtrzymał ocenę, że frank szwajcarski jest nadal znacząco przewartościowany. Bank prognozuje, że gospodarka Szwajcarii urośnie w 2015 r. o 1 proc., a w 2016 o 1,5 proc. Bank zniósł minimalny kurs wymiany franka podczas posiedzenia w styczniu, czym mocno zaskoczył rynki i wywołał na nich niemałe zamieszanie.

Reklama

Rynek spodziewał się, że SNB nie zrobi wiele, po tym jak mniej "gołębi" był w ubiegłym tygodniu ECB i się nie przeliczył. Nie zdecydowano się na cięcie stóp, chociaż podczas konferencji prasowej Thomas Jordan dał do zrozumienia, że taki scenariusz jest zawsze dyskutowany, chociaż jak dodał obniżka stóp miałaby wiele skutków ubocznych i tym samym musiałaby być dobrze umotywowana.

Poza tym usłyszeliśmy zwyczajową mantrę o tym, że frank jest przewartościowany, a SNB pozostanie aktywny na rynku. Reasumując, dzisiejszy przekaz sugeruje jednak, że preferowanym scenariuszem działań na najbliższe miesiące jest utrzymywanie obecnego status quo, co siłą rzeczy nie stanowi pretekstu do wyraźniejszego osłabienia się franka. Nie jest jednak też argumentem do kontynuacji jego umocnienia względem głównych walut, jakie było obserwowane w ostatnich dniach. Po prostu CHF pozostanie bierną walutą w parze z innymi.

W przypadku wspomnianego AUD/CHF oznacza to kontynuację zapoczątkowanego wczoraj odbicia od linii trendu wzrostowego. Pierwszym celem, wymienianym wczoraj są okolice 0,73 wyznaczane przez maksima z sierpnia b.r. Niewykluczone jest jednak, że w dłuższej perspektywie pójdziemy wyżej (rejon 0,7420).

Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »