​Glapiński, NBP: W I kwartale 2021 r. możliwe jest obniżenie stóp procentowych

Prezes NBP i szef RPP Adam Glapiński powiedział, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze ich obniżenie.

W rozmowie z "Obserwatorem Finansowym" prezes NBP stwierdził, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji.

- Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia - powiedział Adam Glapiński.

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Ankietowani przez PAP Biznes pod koniec listopada ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r., a ponad połowa z ankietowanych widzi stabilne stopy także do końca 2022 r.

Reklama

Glapiński: Obecny poziom stóp procentowych będzie właściwy jeszcze bardzo długo

Prezes NBP Adam Glapiński w nagraniu opublikowanym 10 grudnia br. na stronie NBP powiedział, że obecny poziom stóp będzie właściwy jeszcze bardzo długo. Dodał, że nie ma potrzeby wprowadzania innych instrumentów niestandardowych niż obecnie stosowane, w tym TLTRO, a NBP będzie prowadzić skup aktywów tak długo i w takiej skali, jak będzie to konieczne.

- Obecny poziom stóp procentowych - co chcę zaznaczyć stanowczo - należy uznać za właściwy. I jak sadzę, ten poziom stóp procentowych jeszcze bardzo długo będzie właściwy - powiedział prezes NBP, odpowiadając na zadane przez dziennikarzy pytania, odczytywane w trakcie nagrania.

Prezes NBP, zapytany o możliwość wprowadzenia w Polsce odpowiednika programu TLTRO i uruchomienie długoterminowych operacji repo, powiedział: "Na chwilę obecną NBP nie zdecydował się na wprowadzenie takich instrumentów ani podobnych, bo nie ma takiej potrzeby".

- Instrumenty stosowane obecnie przez banki centralne muszą być dopasowane do sytuacji, ocen skuteczności, a sytuacja w całej strefie euro jest inna niż w Polsce. W Polsce jest dużo lepsza sytuacja i w polskich warunkach nie ma potrzeby wprowadzania takich operacji. Banki mają więcej niż wystarczającą płynność, nie ma też żadnych problemów z dostępem firm do kredytów, co firmy jasno deklarują w ankietach, które prowadzimy - powiedział Glapiński.

- Pomysły, aby NBP subwencjonował banki przez zasilanie ich w operacjach repo po koszcie niższym niż stopa NBP nie mają żadnego uzasadnienia - uważa prezes NBP.

W trakcie webinarium członek RPP Łukasz Hardt powiedział, że w 2021 r. należałoby rozważyć podwyżkę głównej stopy proc. do 0,50 proc., przy jednoczesnej podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej w okolice 3,50 proc. Jego zdaniem, podwyżce stóp powinno towarzyszyć wprowadzenie długich operacji repo o oprocentowaniu poniżej referencyjnego, kontynuacja skupu aktywów i kredytu wekslowego.

- Pomysły, aby NBP subwencjonował banki, prywatne banki, przez zasilanie ich w operacjach repo po koszcie niższym niż sam pożycza od banków, emitując bony pieniężne, nie mają żadnego uzasadnienia. Wprost przeciwnie - budzą zdziwienie. Byłby to transfer publicznych pieniędzy do prywatnych banków, który nie dawałby żadnych korzyści gospodarce i obywatelom, nie rozwiązywałby żadnych problemów - skomentował prezes NBP.

- Profesor Hardt prezentuje poglądy, których nie podziela większość w Radzie, i to od dawna. Na tle RPP jego poglądy są oryginalne. Gdyby nie nastąpiło poluzowanie polityki pieniężnej w obecnej skali, którego Rada dokonała, tylko było mniejsze, za czym opowiadał się prof. Hardt, zapłacilibyśmy za to wszyscy wyższą skalą recesji - dodał.

Według Glapińskiego, inne niż kredyt wekslowy instrumenty zasilania banków w płynność nie są obecnie potrzebne. Dodał, że wykorzystanie kredytu wekslowego jest bardzo niewielkie.

- Kredyt wekslowy NBP zaproponował jako jedno z wielu działań podjętych w tym czasie, które wspierały płynność i finansowanie banków. Obok obniżenia rezerwy obowiązkowej, wprowadzenie obligacji repo, skupu obligacji (...). Wykorzystanie kredytu wekslowego jest nadal bardzo niewielkie. Nie odbieramy tego jako niepowodzenia tego instrumentu, tylko jako sygnał, że inne dostępne źródła finansowania są całkowicie wystarczające do prowadzenia akcji kredytowej.

Oznacza to, że inne instrumenty zasilania banków w płynność nie są teraz potrzebne - powiedział.

Polskę czeka zasadnicza poprawa koniunktury w przyszłym roku, ale całkowite odrobienie strat z pandemii potrwa dłużej niż rok.

- Według dostępnych prognoz, w tym listopadowej projekcji NBP, czeka nas zasadnicza poprawa koniunktury w przyszłym roku i stopniowa odbudowa aktywności gospodarczej. Powrócimy na ścieżkę wzrostu, ale całkowite odrobienie strat związanych z pandemią zajmie jednak prawdopodobnie trochę dłużej niż rok - powiedział Glapiński.

- Tym niemniej przyszły rok przyniesie wyraźną poprawę i prawie całkowite odrobienie start - dodał.

Inflacja w 2021 r. będzie na niższym poziomie niż teraz, zgodnym z celem NBP.

- Przyszły rok przyniesie wyraźną poprawę i prawie całkowite odrobienie strat. Efekty obniżonej aktywności będą jednak oddziaływały w różnych kierunkach, w tym na dynamikę cen. Dynamika cen będzie wyraźnie niższa, inflacja za granicą będzie niższa. W efekcie, mimo że oczekujemy dodatniego wpływu czynników regulacyjnych na inflację, ceny energii, ceny wywozu śmieci, to dalszego wzrostu cen konsumpcyjnych w przyszłym roku, szybkiego, zasadniczo nie przewidujemy. To będzie niższy poziom, niższy niż w bieżącym i zgodny z celem NBP - powiedział prezes Glapiński. (10.12.2020)

- - - - -
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »