Kursy walut: Rosyjski rubel nadal traci

Na rynkach walutowych rosyjski rubel osiągnął najniższy poziom, w stosunku do euro i dolara, licząc od lutego 2016 roku. Najgwałtowniejsza przecena rosyjskiej waluty spowodowana jest obawami inwestorów, związanymi z ewentualnymi sankcjami, które zamierzają nałożyć na Rosję kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone.

Według analityków giełdowych, wpływ na taki stan ma między innymi groźba nałożenia na Rosję zachodnich sankcji, kryzys wywołany próbą otrucia Aleksieja Nawalnego i spadki cen ropy na światowych rynkach.

Obecnie za jedno euro trzeba w Moskwie zapłacić ponad 90 rubli, a za dolara ponad 76 rubli. -"Kurs rubla spadł w stosunku do zachodnich walut, w związku z pogorszeniem się sytuacji geopolitycznej" - napisała agencja informacyjna RBK.

Agencja zwraca uwagę, że zagraniczni inwestorzy są zaniepokojeni wydarzeniami w Rosji i wokół Rosji, dlatego niechętnie inwestują w rosyjską gospodarkę.

Reklama

Rosyjski analityk Georgij Waszczenko podkreślił, że oprócz geopolityki i ceny ropy wpływ na wartość rubla ma również kryzys wywołany pandemią i rosnące zagrożenie zwiększoną liczbą zakażeń. W ocenie ekspertów, jeśli nie wydarzy się nic, co mogłoby pogłębić kryzys, to rubel zacznie odrabiać straty w ostatnich tygodniach roku.

"Zagraniczni inwestorzy uznali rosyjski rynek za niestabilny i ograniczają wkłady" - ocenił ekspert.

Od tygodnia rosyjska waluta systematycznie traci na wartości, w stosunku do euro i dolara. Część rosyjskich analityków przewiduje, że z drobnymi wahaniami, rosyjska waluta nadal będzie tracić na wartości. Rosyjscy eksperci podkreślają, że w długofalowej perspektywie wpływ na kurs rubla mają spadki cen ropy na światowych giełdach i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

RUB

0,0330 -0,0005 -1,49%
  • Kurs kupna -
  • Kurs sprzedaży -
  • Mnożnik 1
  • Kod waluty RUB
  • Symbol waluty 201
  • Kraj Rosja
Zobacz również: INR CLP ILS
Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: rubel | rosyjski rubel | Rosja | sankcje dla Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »