Kursy walut: Złoty może się umocnić

EUR/PLN znalazł się blisko wsparcia na poziomie 4,44, którego przełamanie może sprzyjać dalszemu umacnianiu - uważają ekonomiści. Ich zdaniem w najbliższych dniach należy oczekiwać dalszego wystramiania się krzywej rentowności.

"EUR/PLN znalazł się blisko kluczowego wsparcia na poziomie 4,44. Jego przełamanie może być sygnałem dalszego umocnienia PLN z celami w okolicach 4,40/EUR, gdzie rośnie ryzyko interwencji NBP" - napisano w biuletynie dziennym Banku Pekao.  

Z kolei ekonomiści banku Santander wskazali, że w najbliższych dniach należy się liczyć z podwyższoną zmiennością kursu EUR/PLN.

"EUR/PLN był dość zmienny. Po otwarciu w okolicy 4,46 najpierw spadł o 0,2 proc. by w pierwszym odruchu po wysokim odczycie czerwcowej inflacji wzrosnąć o 0,4 proc. do 4,47, po czym by w dość szybkim tempie spaść o ok. 0,7 proc. do poniżej 4,44, a zamknąć się po 4,44. Tak wysokie wahania w ciągu dnia mogą wskazywać na krótką Gammę pochodzącą z rynków opcyjnych i sugerować istnienie podwyższonej zmienności w horyzoncie około tygodnia" - napisali.

Reklama

Rynek długu

"Głównym czynnikiem determinującym zmiany notowań obligacji w najbliższych dniach będzie sytuacja na rynku pierwotnym. (...) Wysoka podaż będzie przynajmniej krótkoterminowo sprzyjać stromieniu się krzywej dochodowości" - napisano w porannym raporcie rynkowym PKO BP.

W środę BGK wyemituje obligacje, a dodatkowo na początku lipca swoje papiery oferować będzie PFR.

Ekonomiści banku Pekao oczekują, że środowa emisja obligacji BGK wyniesie 2-4 mld złotych. Ich zdaniem, nie powinno to istotnie wpłynąć na wyceny POLGBs.

We wtorek resort finansów podał, że w III kwartale może odbyć się sześć przetargów. Podaż na dwóch aukcjach regularnych ma wynieść 5-12 mld złoty. Do tego MF planuje zorganizowanie 3-4 aukcji zamiany. Jak wskazał analityk rynku stopy procentowej banku PKO BP Mirosław Budzicki, łączna podaż w całym III kwartale może wynieść 31 mld złotych. W samym lipcu planowana jest aukcja regularna (3-6 mld złotych, 23 VII), a także jedna zamiany (9 VII).

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,681 proc. (+2,8 pb), a niemieckich rośnie o 2,3 pb do -0,438 proc.

Spread polskich 10-latek do bunda wynosi 183 pb.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kursy walut | złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »