Majowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych

Jak poinformował resort finansów, oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w maju zostało utrzymane na poziomie z kwietnia.


Warunki emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w maju.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50 proc. w skali roku, a 2-letnich 1,00 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10 proc. dla 3-latek, 1,30 proc. dla 4-latek oraz 1,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50 proc. i 2,00proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75 proc.. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1,00 proc.

Reklama

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich.  W maju standardowo oferujemy do sprzedaży obligacje oszczędnościowe o terminie zapadalności od 3 miesięcy do 10 lat i oprocentowaniu od 0,50 proc. do 1,70 proc. w pierwszym roku oszczędzania oraz 6- i 12-letnie instrumenty rodzinne z kuponem odpowiednio 1,50 proc. i 2,00 proc.

Atrakcyjna oferta, stworzona z myślą o inwestorach indywidualnych, cieszy się rekordowym zainteresowaniem wśród nabywców. Konstrukcja skarbowych instrumentów detalicznych jest zróżnicowana pod względem czasu trwania inwestycji oraz sposobu naliczania i wypłaty odsetek.

Nasze obligacje to najbezpieczniejszy sposób oszczędzania, bez limitów kwotowych, z elastycznym dostępem do zgromadzonych środków. Można je kupić bezpiecznie przez internet bez potrzeby wychodzenia z domu – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Opinie:

Ostatni kwartał był pod względem sprzedaży detalicznych obligacji najlepszy w historii. Polacy na zakup tych papierów wydali ponad 10 mld zł. Kusi ich oprocentowanie znacznie lepsze niż na lokatach - podało HRE Investments. Dodano, że chętnych na detaliczne obligacje skarbowe jest coraz więcej.

- Bardzo dobry wynik zanotowaliśmy też w marcu. W zaledwie jednym miesiącu łupem Polaków padły papiery warte ponad 3,9 miliardów złotych. To o niemal dwie trzecie więcej niż rok wcześniej. Jest to też drugi najlepszy wynik w historii i powiedzmy sobie szczerze - nie lada osiągnięcie - uważa główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Zaznaczył, że miano rekordowego miesiąca wciąż dzierży kwiecień 2020 roku z wynikiem 5,4 mld zł. Wtedy jednak sytuacja była niecodzienna. Pod koniec miesiąca Minister Finansów ogłosił, że obligacje sprzedawane od 1 maja 2020 roku będą znacznie gorzej oprocentowane - nawet trzy razy gorzej. W naturalnym odruchu Polacy ruszyli na zakupy i stąd wciąż niepobity rekord sprzedaży.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Nie czekaj, rozlicz PIT 2020

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbowe | rating Polski | zadłużenie państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »