Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega Polskę!

Polityka pieniężna w Polsce powinna wesprzeć słabnącą gospodarkę. Przy spowolnieniu gospodarczym, prognozowanym spadku inflacji i ograniczonej presji płacowej podwyżki stóp procentowych nie wydają się uzasadnione - uważają przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ich zdaniem, jeżeli gospodarka znacząco by spowolniła, a perspektywy inflacji osłabiły się, stopy procentowe powinny być obniżone.

"Polityka pieniężna powinna pozostać akomodacyjna, by wesprzeć słabnącą gospodarkę. Przy spowolnieniu gospodarczym, prognozowanym spadku inflacji i ograniczonej presji płacowej podwyżki stóp procentowych nie wydają się uzasadnione. Jeżeli gospodarka znacząco by spowolniła, a perspektywy inflacji osłabiły się, stopy procentowe powinny być obniżone" - napisano w komunikacie kończącym misję MFW w Polsce.

"Inflacja powinna stopniowo obniżać się do celu 2,5 proc. do połowy 2013 roku z powodu spowalniającej gospodarki i umiarkowanej presji płacowej" - napisano. MFW podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego w 2012 roku na poziomie 2,6 proc. "Ryzyka dla prognozy są od dołu, wynikające głównie z czynników zewnętrznych" - napisano.

Reklama

MFW prognozuje dalszą redukcję deficytu

"Obecnie nasz zespół prognozuje dalszą redukcję deficytu sektora finansów publicznych do 3,1 proc. PKB w 2012. To rozpoczęłoby obniżanie ścieżki długu publicznego. Gdyby perspektywy wzrostu znacznie się pogorszyły, powinno się pozwolić działać automatycznym stabilizatorom, by wesprzeć gospodarkę" - napisano.

"W średnim terminie dług publiczny powinien być nadal obniżany (...). Szacujemy, że osiągniecie średnioterminowego celu (strukturalnego deficytu 1 proc. PKB w 2015 - PAP) będzie wymagało dodatkowych niejednorazowych działań na skalę ok. 0,75-1,0 proc. PKB" - napisano w komunikacie.

_ _ _ _ _

Komentarz Ministra Finansów Jacka Rostowskiego

Dziękuję MFW za obiektywną i bardzo pozytywną ocenę stanu polskiej gospodarki i za rekomendacje w kwestii polityk zwiększających skuteczność naszych działań.

Polska gospodarka wykazuje dużą odporność na negatywne zjawiska zewnętrzne, co jest wynikiem świadomej polityki makro - gospodarczej rządu, realizowanej poprzez umiejętne jej rozłożenie w czasie: z jednej strony stymulowania wzrostu (w 2010 r.), a z drugiej oszczędności (2009 r.) i twardego trzymania wydatków (2011 i 2012 r.).

Bardzo cenimy sobie zaangażowanie Funduszu w zapobieganiu rozprzestrzeniania się kryzysu w Europie i zwalczania jego skutków. W szczególności chciałbym podkreślić, że Elastyczna Linia Kredytowa MFW odegrała w ostatnich latach bardzo ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji polskiej gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego i finansowego państwa, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych.

_ _ _ _ _ _

Prognozy

Wzrost polskiego PKB w br. wyniesie 2,6 proc., a w 2013 r. 3,2 proc. - prognozował Międzynarodowy Fundusz Walutowy w kwietniowej edycji World Economic Outlook. MFW we wrześniu prognozował dynamikę PKB w 2012 r. na 3 proc.; w grudniu obniżył prognozę do 2,5 proc.

"Krótkookresowe perspektywy wzrostu gospodarczego w rozwijających się gospodarkach europejskich będą silnie związane z rozwojem w trzonowych krajach strefy euro. W scenariuszu bazowym znaczna część negatywnego wpływu spowolnienia w strefie euro pod koniec 2011 r. już została zaabsorbowana, a dynamika handlu i produkcji powinna w 2012 r. przyspieszyć, zarówno w strefie euro, jak i na świecie" - napisano w kwietniowym raporcie.

Jakie PKB?

MFW prognozuje, że PKB w 2012 r. w strefie euro obniży się o 0,3 proc., a w 2013 r. wzrośnie o 0,9 proc. MFW spodziewa się, że średnioroczny CPI obniży się do 3,8 proc. w 2012 r. i 2,7 proc. w przyszłym roku. W poprzednim WEO Fundusz prognozował, że średnioroczny CPI w 2012 r. wyniesie 2,8 proc. "Inflacja w drugiej połowie 2011 r. w wielu gospodarkach osłabła, a w związku ze spowalniającymi cenami surowców, powinna nadal być pod kontrolą. Tam, gdzie inflacja wzrosła lub utrzymywała się powyżej celu, wynikało to głównie z jednorazowych czynników jak wzrost cen energii czy podatków pośrednich" - napisano w kwietniowym WEO. "W rozwijających się gospodarkach Europy, presja inflacyjna w wielu krajach powinna znacznie się zmniejszyć, co da bankom centralnym przestrzeń do kolejnego poluzowania polityki" - dodano.

Poniżej prognozy MFW dla Polski.

                           '12 '13
Wzrost PKB w proc.         2,6 3,2 
Średnioroczny CPI w proc.  3,8 2,7
Deficyt C/A w proc. PKB    4,5 4,3
Stopa bezrobocia w proc.   9,4 9,1

W raporcie zaznaczono, że "narodowe miary bezrobocia mogą się różnić" od podanych w raporcie.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »