Oczy finansowego świata skierowane na EBC

Analitycy czekają na dzisiejsze posiedzenie EBC. Według komentarza prezes EBC Christine Lagarde, nie ma znaczących powodów do obaw. Przewiduje ona ożywienie gospodarcze w miarę zwalczania pandemii. Optymizmem napawa gospodarka Niemiec, która w 2020 roku doznała strat mniejszych niż przewidywane 5 proc. Zdaniem ekspertów, kolejne lockdowny będą bolesne. W tym kontekście rynki będą chciały, aby EBC potwierdził swoje zobowiązanie do wykorzystania całego arsenału w wysokości 1,85 biliona euro (2,24 biliona dolarów) w ramach programu awaryjnego skupu obligacji. Poglądy decydentów politycznych na tę kwestię wydają się podzielone.


Zdaniem analityków ING banku:

Naszym zdaniem EBC nie zdecyduje się na zmianę parametrów polityki pieniężnej. Uważamy, że po zwiększeniu QE w grudniu (PEPP o 500 mld do 1,850 bln eur) i wydłużeniu jego trwania (PEPP do marca 2022, a TLTRO do czerwca 2022), ECB poczeka na więcej informacji o wpływie kolejnej fali pandemii na gospodarkę i zaawansowaniu programu szczepień.

Analitycy Credit Agricole

Oczekujemy, że po znaczącym złagodzeniu polityki pieniężnej w grudniu w tym tygodniu EBC utrzyma status quo. Uważamy, że w trakcie konferencji poruszona zostanie kwestia wpływu przedłużających się obostrzeń w strefie euro na aktywność gospodarczą i perspektywy polityki pieniężnej.  Oczekujemy jednak, że w tym zakresie nie zostaną podane żadne nowe informacje zmieniające nasz scenariusz zakładający brak zmian w polityce pieniężnej EBC w 2021 r. Naszym zdaniem konferencja po posiedzeniu EBC będzie neutralna dla rynków finansowych.

Opis dyskusji na ostatnim posiedzeniu EBC wskazuje, że członkowie Rady Prezesów z zadowoleniem przyjęli pozytywne wiadomości o wprowadzeniu szczepionek, a tym samym o stopniowym rozwiązywaniu kryzysu zdrowotnego. Stanowiło to istotną różnicę w porównaniu z sytuacją w czasie posiedzenia EBC w październiku, o czym świadczy wyraźna poprawa nastrojów na rynkach finansowych.

Reklama

Szczepienia są pozytywne dla perspektyw wzrostu PKB, jednak utrzymuje się wiele czynników ryzyka. Zwiększenie puli nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 500 mld euro, oprócz 20 mld euro miesięcznych zakupów w ramach APP, było ogólnie uważane za właściwe, aby wzmocnić zobowiązanie Rady Prezesów do utrzymania korzystnych warunków finansowania w okresie pandemii. Nie widziano przy tym potrzeby wprowadzania nowych instrumentów, lecz tylko ponownej kalibracji istniejących.

W ocenie uczestników posiedzenia, perspektywy dla wzrostu PKB w strefie euro są obarczone dużą niepewnością, mimo poprawy związanej z rozpoczęciem szczepień przeciw COvid-19.

"Dyskutując na temat perspektyw dla wzrostu PKB, członkowie Rady Prezesów z zadowoleniem przyjęli pozytywne wiadomości o wprowadzeniu szczepionek, a tym samym o stopniowym rozwiązywaniu kryzysu zdrowotnego. Stanowiło to istotną różnicę w porównaniu z sytuacją w czasie ostatniego posiedzenia EBC w październiku, o czym świadczy wyraźna poprawa nastrojów na rynkach finansowych" - podano w sprawozdaniu.

"Przypomniano, że spodziewany obecnie kształt ożywienia różni się od kształtów liter "V" i "U" spodziewanych na początku roku. (...) Uznano, że przedłużające się ograniczenie działalności gosp. może spowodować trwalsze szkody w wielu sektorach, przy zwiększonym ryzyku niewypłacalności i wzrostu bezrobocia, które wpłyną na perspektywy średnioterminowe" - dodano.

Według EBC wysoce akomodacyjne nastawienie ws. polityki monetarnej pozostaje właściwe.

"Zwiększenie puli nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 500 mld euro, oprócz 20 mld euro miesięcznych zakupów w ramach APP, było ogólnie uważane za właściwe, aby wzmocnić zobowiązanie Rady Prezesów do utrzymania korzystnych warunków finansowania w okresie pandemii" - podano w minutes.

W ocenie Rady Prezesów wprowadzanie nowych środków polityki monetarnej do walki z gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19 nie było konieczne.

"Obecne otoczenie makroekonomiczne uzasadniało ponowną kalibrację instrumentów polityki w celu zabezpieczenia korzystnych warunków finansowania, zamiast przyjęcia kolejnych środków w celu zwalczania kryzysu" - napisano w protokole.

"Należy zwrócić uwagę na istotną zmianę we wdrażaniu PEPP i należy podkreślić, że jeśli można by utrzymać korzystne warunki finansowania przy przepływach zakupów aktywów, które nie wyczerpały pełnej kwoty dostępnej w ramach PEPP, pula środków programu nie musi być wykorzystana w całości" - dodano.

Z minutek wynika, że według Rady Prezesów inflacja w perspektywie krótkoterminowej może pozostać przytłumiona.

"Oczekuje się, że zasadnicza presja cenowa pozostanie ograniczona ze względu na słaby popyt, zwłaszcza w turystyce i sektorach związanych z podróżami, jak również z powodu niskiej presji płacowej i aprecjacji euro. Po wygaśnięciu skutków pandemii ożywienie popytu, wspierane akomodacyjną polityką fiskalną i monetarną, może wywrzeć presję na wzrost inflacji w średnim okresie" - napisano w minutes.

"Wyrażono opinię, że Rada Prezesów nie może sobie pozwolić na to, by postrzegać ją jako zadowoloną z przebiegu ścieżki inflacji zawartej w projekcjach" - dodano.

Rada Prezesów EBC pozostawiła 10 grudnia bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

EBC zwiększył nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 500 mld do 1,85 bln euro. Rada wydłużyła również horyzont zakupów netto w ramach PEPP co najmniej do końca marca 2022 r.

EBC zrewidował w górę prognozy dynamiki PKB na 2020 r. do -7,3 proc., na 2021 r. w dół do +3,9 proc., a na 2022 r. w dół do 3,2 proc. EBC zrewidował w dół prognozy inflacji na 2020 r. na 0,2 proc., na 2021 r. pozostawił bez zmian na 1 proc., a w 2022 r. obniżył do 1,1 proc. Opublikowano też prognozy na 2023 r.


"Oczekuje się, że druga fala pandemii i związana z nią intensyfikacja środków powstrzymujących jej rozprzestrzenianie, obserwowana od połowy października, spowoduje ponowny znaczny spadek aktywności w czwartym kwartale, chociaż w znacznie mniejszym stopniu niż obserwowany w drugim kwartale tego roku" - zapowiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku.

EUR/USD

1,0793 -0,0021 -0,19% akt.: 28.03.2024, 09:30
  • Kurs kupna 1,0792
  • Kurs sprzedaży 1,0794
  • Max 1,0826
  • Min 1,0791
  • Kurs średni 1,0793
  • Kurs odniesienia 1,0814
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | strefa euro | zmiany stóp procentowych | inflacja świat | locdown | recesja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »