Osłabienie dolara będzie sprzyjać złotemu

Krajowy rynek walutowy w poniedziałek zależny będzie od sentymentu na rynkach globalnych. Osłabienie dolara będzie sprzyjać umocnieniu walut Europy Środkowej, w tym złotego. Dług czeka na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Aktywność na rynku pozostanie ograniczona.

- Kurs polskiej waluty uzależniony dziś będzie od nastrojów na rynkach zagranicznych. Weekendowe spotkanie grupy G20 nie przyniosło rozstrzygnięć w kwestii napięć walutowych, co może wywierać presję na dalsze osłabienie dolara. Przed południem inwestorzy zwrócą uwagę na dane o zamówieniach w przemyśle strefy euro, a po południu na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym) oraz wystąpienie prezesa Fed B.Bernanke na konferencji w Wirginii poświęconej zagadnieniu przejęć domów za długi - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

Reklama

- Jeżeli dane okażą się bliskie konsensusowi (rynek oczekuje lekkiego wzrostu liczby sprzedanych domów) i sentyment globalny nie ulegnie większym zmianom, to złoty może dziś być handlowany w okolicach 3,95/EUR - napisano.

Umocnienie euro wobec dolara poprawi nastroje także na polskim rynku walutowym.

- Umocnienie euro powinno również sprzyjać wzmocnieniu walut Europy Środkowej. Dzisiaj rano kurs EUR/PLN obniżył się do 3,945 i naszym zdaniem trend ten może być kontynuowany w kolejnych dniach między innymi pod wpływem oczekiwań na przyspieszenie procesu prywatyzacji - napisano w porannym komentarzu banku City Handlowego.

Dług w konsolidacji przed posiedzeniem RPP

Zdaniem analityków inwestorzy mogą wstrzymywać się z zawieraniem większych transakcji na rynku długu w oczekiwaniu na kolejną decyzję RPP w sprawie poziomu stóp procentowych.

- Na krajowym rynku długu bez większych zmian. Tak jak się spodziewaliśmy, najwyraźniej inwestorzy czekają na środowe posiedzenie RPP - napisano w porannym komentarzu BZ WBK.

- Jeżeli złoty pozostanie stabilny, to spodziewamy się, że ceny krajowych papierów dłużnych również nie ulegną dziś większym zmianom. Aktywność na rynku może być ograniczona - uważają analitycy BPH.

MF podało w piątek, że deficyt sektora instytucji rządowych samorządowych według ESA'95 w 2010 r. wyniesie 112.250 mln zł, czyli 7,9 proc. PKB. Informacja ta nie wpłynęła na notowania.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 27 października.

poniedz. piątek piątek

9.30 16.00 9.30

EUR/PLN 3,9530 3,9680 3,9740

USD/PLN 2,8115 2,8477 2,8570

EUR/USD 1,4060 1,3929 1,3910

OK1012 4,68 4,70 4,71

PS0415 5,18 5,16 5,17

DS1020 5,58 5,57 5,57

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sprzyjać | inwestorzy | osłabienie | Rada Polityki Pieniężnej | dług
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »