Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Pierwszym naprawdę istotnym rynkowo wydarzeniem w tym tygodniu będzie decyzja EBC w czwartek. W naszej ocenie Bank nie zmieni forward guidance, ale zostawi rynek w przekonaniu że w kwietniu zostaną podjęte decyzje ws. nowej transzy TLTRO albo zmiany nastawienia.

Brak działania w marcu będzie miał ograniczony wpływ na euro/dolar - spodziewamy się lekkiego wzrostu pary. Pole do ruchu jest niewielkie, bo oczekujemy również wysokiego wzrostu płac w danych z USA. Odsunięcie decyzji EBC na kwiecień w nikłym stopniu wpłynie na długi koniec krzywej. Wzrost w tym segmencie hamują obawy o koniunkturę. Dlatego uważamy, że rentowności Bundów albo się nie zmienią albo wzrosną o nie więcej niż 5pb.

Reklama

Uważamy, że para euro/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35), co najmniej do końca kwartału. Przekaz z posiedzenia RPP w naszej ocenie potwierdzi, że nastawienie Rady stało się bardziej neutralne, ale kurs PLN zareagował na to wcześniej.

W kolejnych miesiącach zmienność euro/PLN może się zwiększyć z uwagi na oczekiwany wzrost euro/USD w 2poł19, para prawdopodobnie utrzyma się jednak stosunkowo blisko 4,30.

W naszej ocenie posiedzenie RPP nie wpłynie również na złotowe stawki IRS. Na początku tygodnia nie spodziewamy się również większych zmian spreadu wobec krzywej niemieckiej. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak stosunkowo dużą, mimo wysokiego stopnia sfinansowania deficytu, podaż na marzec.

Dlatego widzimy ryzyko dalszego rozszerzenia się spreadów wobec Bunda i asset swap, gdyby marcowa podaż była wysoka. Wzrost rentowności krótkich POLGBs najprawdopodobniej jest już bliski końca i w tym tygodniu nie przekroczy 3pb.

INGBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »