Rafał Sura został członkiem zarządu NBP

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Narodowego Banku Polskiego, Rafał Sura został nowym członkiem zarządu NBP. W lipcu Rafał Sura złożył na ręce marszałka Senatu rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej.

Sura do lipca był członkiem RPP

Sura w lipcu br. na ręce marszałka Senatu złożył rezygnację z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Także w lipcu Senat odwołał Surę ze składu RPP.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie NBP, Rafał Sura jest absolwentem prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2008 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych o specjalności prawo finansowe, a w 2014 r. - stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych o specjalności prawo administracyjne. Od 2003 roku pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Prawnych KUL. Wykładał również w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz na Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku. W 2007 r. był stypendystą Towarzystwa Przyjaciół KUL.

Reklama

Sura kierował zespołem ekspertów publicznego prawa gospodarczego w Ośrodku Analiz i Ekspertyz Prawnych Akademii de Virion w Warszawie. Był radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie i członkiem organów nadzorczych spółek prawa handlowego. Członek Rady Naukowej Przeglądu Sejmowego i Probacji. Autor publikacji naukowych i opinii prawnych z zakresu prawa bankowego i administracyjnego.

Od 18 listopada 2015 r. do 16 listopada 2016 r. Rafał Sura był sędzią Trybunału Stanu, a od 16 listopada 2016 r. do 21 lipca 2022 r. członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Od 21 września 2021 r. członek zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Sejm zwleka

W skład RPP wchodzi maksymalnie 10 członków - przewodniczący, którym jest prezes Narodowego Banku Polskiego i 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez: Prezydenta RP, Sejm i Senat. Obecnie w RPP zasiada 8 członków.

Niższa izba parlamentu zwleka z powołaniem nowych członków RPP od kilku miesięcy - nieobsadzone miejsca w Radzie zostały zwolnione 9 lutego (wygaśnięcie kadencji Eryka Łona i Grażyny Ancyparowicz) i 30 marca (koniec kadencji Jerzego Żyżyńskiego).

23 lutego Sejm powołał do RPP Wiesława Janczyka.

Sejmowa większość podjęła tymczasem próby obsadzenia wolnych stanowisk w RPP. Obecnie oficjalnie jedynym kandydatem grupy posłów PiS jest Maciej Rudnicki, zgłoszony 28 lutego. Od tamtej pory wniosku o jego powołanie nie zaopiniowała jednak sejmowa komisja, a Rudnicki nie wypowiedział się ani razu publicznie. Kandydat odmówił komentarza w sprawie.

W lutym z kandydowania do RPP z ramienia Sejmu zrezygnowała Gabriela Masłowska, a w styczniu uczyniła to Elżbieta Ostrowska. Obie zostały wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Finansów Publicznych. Ostrowska nie podała powodów decyzji, Masłowska wskazała na przyczyny osobiste.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Według spekulacji medialnych, nie jest wykluczone, że Masłowska ponownie będzie kandydować do RPP. Według ustawy o NBP, powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.









PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NBP | Rada Polityki Pieniężnej | zmiany w RPP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »