Rynki czekają na decyzję i komunikat FOMC; złoty stabilny z możliwością umocnienia

Inwestorzy czekają na środową decyzję FOMC oraz komunikat po posiedzeniu. Kluczowe z punktu widzenia rynków będą wskazówki odnośnie przyszłości programu luzowania ilościowego. Złoty pozostaje stabilny i wobec braku potencjału do osłabienia, bardziej prawdopodobny jest wzrost wartości polskiej waluty.

- Dzisiaj spokój, cisza. Jest trochę słabiej, ale to jest niecała figura. Teraz znów wracamy - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

- Jeśli chodzi o złotego, moim zdaniem będzie mocniej. Inne waluty się trochę osłabiły, a złoty bardzo nieznacznie. Nie ma potencjału do osłabienia - dodał.

- Jeśli chodzi o Fed - zbyt dużego wpływu na złotego bym się nie spodziewał. Bo co powie Fed? Skup aktywów będzie pewnie kontynuowany do końca tego roku, a może i do końca I kwartału. Jeśli będzie jakiś wpływ, to na euro-dolara czy dolar-jena. Na złotego - nie sądzę. Z punktu widzenia ogólnej percepcji ryzyka nie pojawi się nic takiego, co by zmieniało obecną sytuację. Złoty jest relatywnie stabilny. Utrzymujemy się od dłuższego czasu poniżej poziomu 4,20 za euro. Jest to moim zdaniem jasny sygnał, że się będziemy umacniać - ocenia Koprowski.

Reklama

Decyzja po dwudniowym posiedzeniu FOMC zostanie ogłoszona w środę o 19.00. Konsensus rynkowy zakłada, że polityka monetarna pozostanie bez zmian i utrzymany zostanie miesięczny skup aktywów na poziomie 85 mld USD. Inwestorzy oczekują, że komunikat po posiedzeniu będzie zawierał informacje na temat przyszłości programu luzowania ilościowego w USA.

NA OBLIGACJACH KOREKTA, FED KLUCZOWY

Na rynku długu we wtorek korekta. Poza środową decyzją FOMC nie ma innych czynników, zwłaszcza lokalnych, mogących mieć istotniejszy wpływ na rynek obligacji.

- Dziś była lekka korekta po ostatnich wzrostach. Jutro kluczowy będzie Fed i komentarz. U nas lokalnie nie ma w tej chwili impulsów. "Tapering" w USA (wycofywanie się z dotychczasowej, luźnej polityki pieniężnej - PAP) to w tej chwili najważniejsza sprawa. Im później do niego dojdzie, tym lepiej dla nas - powiedział w rozmowie z PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING BSK.

         wtorek  wtorek  poniedz.
          15.50    9.15     15.55
EUR/PLN  4,1878  4,1880    4,1828
USD/PLN  3,0320  3,0390    3,0332
EUR/USD  1,3809  1,3784    1,3790
OK0116     2,97    2,96      2,95
PS0718     3,44    3,39      3,40
DS1023     4,11    4,10      4,10
PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »