Rynki czekają na decyzję RPP

Dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej być może oderwie na chwilę uwagę inwestorów od wydarzeń na rynkach światowych. Jeżeli wydźwięk komentarza do decyzji RPP będzie "jastrzębi", może to spowodować wzrost rentowności na krótkim końcu krzywej. Zdaniem analityków złoty powinien się umacniać zarówno w stosunku do euro, jak i do dolara.

"PLN rozpoczyna sesję nieznacznie mocniejszy. Kluczowe będą nastroje globalne, choć dzisiaj inwestorzy skoncentrują się na posiedzeniu RPP. Oczekuje się utrzymania stóp na niezmienionym poziomie, taki jest również i nasz scenariusz, choć spodziewamy się bardziej "jastrzębiego" wydźwięku komentarza. Istotny opór dla kursu EUR/PLN znajduje się w okolicach 3,9850" - napisano w porannym komentarzu Banku Pekao SA.

"Czynnikiem, który może dziś wesprzeć złotego będzie komunikat po posiedzeniu RPP. Spodziewamy się, że może on przynieść dalsze zaostrzenie tonu, co zwiększy oczekiwania na zacieśnienie polityki monetarnej jeszcze w tym roku. W efekcie EUR-PLN może obniżyć się w kierunku 3,95" - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

Reklama

W środę rano złoty otworzył się wobec euro w okolicach 3,9780. Kurs USD/PLN znajdował się na poziomie 2,9220.

"Kurs EURPLN pokonał opór na 3,96 i już na początku sesji wzrósł do 3,97. Po tym wyraźnym osłabieniu złoty ustabilizował się w okolicy 3,97, a dzięki poprawie nastrojów na świecie spowodowanej lepszym od oczekiwań indeksem PMI dla Chin dzisiaj rano kurs oscyluje wokół 3,96. Dziś spodziewamy się umocnienia złotego" - napisali analitycy Banku Zachodniego WBK w porannym komentarzu.

Podobnego zdania jest Henryk Sułek z Banku Millennium.

- Dzisiaj widziałbym dalsze umacnianie się złotego zarówno do euro, jak i do dolara. Uważam, że możliwy do osiągnięcia jest dzisiaj poziom 3,95/EUR - powiedział.

- - - - -

Rentowność polskich obligacji pozostawała relatywnie stabilna w oczekiwaniu na środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem analityków umocnienie oczekiwań na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej jeszcze w tym roku może wygenerować impuls dla wzrostów rentowności, w szczególności na krótkim końcu krzywej.

"Powszechnie oczekuje się, że stopy NBP pozostaną na niezmienionym poziomie, niemniej po publikacji "minutes" z sierpniowego posiedzenia wzrosły oczekiwania, że RPP może wcześniej rozpocząć cykl zacieśniania polityki monetarnej (konsens rynkowy, w tym nasz scenariusz zakłada podwyżkę w październiku). W związku z tym istotny może okazać się komentarz Rady do decyzji. W naszej ocenie, o ile stopy pozostaną stabilne to wydźwięk komunikatu do decyzji może być bardziej +jastrzębi+. Jeśli nasze przypuszczenia okażą się słuszne może to oznaczać, że papiery z krótkiego końca krzywej znajdą się pod presją" - napisano w porannym komentarzu.

Rada Polityki Pieniężnej ogłosi komunikat po wrześniowym posiedzeniu decyzyjnym w środę.

Rynek oczekuje, że RPP podwyższy stopy proc. o 25 pb w październiku tego roku, referencyjna stopa procentowa NBP na koniec 2010 wyniesie 3,75 proc. 16 z 17 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekuje, że stopy procentowe NBP na wrześniowym posiedzeniu decyzyjnym RPP pozostaną bez zmian. Jeden ekonomista spodziewa się podwyżki stóp o 50 pb.

środa wtorek wtorek

9.40 16.45 9.25

EUR/PLN 3,9651 3,9752 3,9730

USD/PLN 2,9150 2,9346 2,9640

EUR/USD 1,3611 1,3540 1,3405

OK1012 4,73 4,74 4,73

PS0415 5,08 5,09 5,10

DS1020 5,50 5,50 5,50

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »