Spokojny tydzień dla inwestorów

Tydzień dla inwestorów rynkowych zapowiada się spokojnie.

Poziomy, zarówno na rynku walutowym jak i na rynku obligacji, powinny być stabilne. W dalszej perspektywie na horyzoncie pojawi się już październikowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem Marka Cherubina, dilera walutowego reprezentującego Bank BPH, jest jeszcze za wcześnie, aby rynki skoncentrowane były tylko na decyzji RPP.

- To będzie kluczowy temat dopiero w przyszłym tygodniu. Inwestorzy z uwagą będą śledzić wszystkie komentarze płynące z Rady. Teraz pytanie nie dotyczy tego "czy Rada obniży stopy" tylko tego "o ile je obniży". Jednak w tym tygodniu Rada jeszcze będzie w tle - powiedział PAP Cherubin.

Reklama

- Jeżeli nie wydarzy się na świecie nic niepokojącego, jeżeli nie nastąpi eskalacja konfliktów zbrojnych, to ten tydzień będzie spokojny na walutach. Prawdopodobnie złoty będzie kontynuował lekką korektę i krok po kroku, choć powolnie, będzie się umacniał - dodał Cherubin.

W ocenie Cherubina, wtorkowa sesja była spokojna, a złoty podążał ścieżką "wydeptaną" przez główne waluty.

- Sytuacja na świecie była dziś spokojna, więc zyskiwał złoty oraz pozostałe waluty regionu - powiedział.

- Dane GUS o sprzedaży detalicznej nie grały roli, reakcji rynku na tę publikację nie było - dodał.

GUS podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a mdm spadła o 1,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła o 1,6 proc., a mdm spadła o 0,9 proc.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,7 proc. wobec 11,8 proc. w lipcu, po korekcie - podał GUS.

RYNEK DŁUGU POWOLI POZYCJONUJE SIĘ POD RPP

Zdaniem Mateusza Milewskiego, dilera SPW z Banku Millennium, w najbliższych dniach najistotniejszymi czynnikami kształtującymi poziomy na krajowym rynku długu będą komentarze płynące ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej.

- Rynek powoli będzie się już pozycyjonował pod najbliższe posiedzenie Rady. W cenach obecnie jest scenariusz obniżki o 50 pb i zobaczymy czy w najbliższych dniach pojawią się jakieś sygnały ze strony członków, które mogłyby ten konsensus zaburzyć. Krótki koniec krzywej z pewnością będzie więc uzależniony od sygnałów z RPP, a dłuższe papiery nadal podążać będą przede wszystkim za rynkami bazowymi - powiedział PAP Milewski.

- Dzisiejsza wypowiedź Belki nie miała większego wpływu na rynek, jego stanowisko było już wcześniej znane. Dzisiaj jedynie podtrzymał swoje wcześniejsze zdanie - dodał.

Prezes NBP Marek Belka podtrzymał w rozmowie z PAP wcześniejszą opinię, że ruch na stopach procentowych w październiku jest bardzo prawdopodobny. Zgodził się ze stwierdzeniem, że sierpniowe dane makro wpisują się w obraz spowolnienia gospodarki.

Milewski ocenił, że dane GUS - mimo, że świadczące o lepszej kondycji gospodarki niż spodziewali się ekonomiści - pozostały także bez większego wpływu na rynek.

- Dane lepsze, ale głównie ruszamy się za rynkami bazowymi. Stąd też niewielkie spadki rentowności na całej krzywej - powiedział.

wtorek wtorek poniedz.
16.05 9.05 15.55
EUR/PLN 4,1745 4,1803 4,1815
USD/PLN 3,2396 3,2513 3,2568
EUR/USD 1,2886 1,2856 1,2839
OK0716 1,98 1,97 1,98
PS0719 2,33 2,33 2,37
DS0725 3,03 3,05 3,10
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »