USA, Grecja i Polska - z tych kierunków napłyną istotne dla rynków informacje

Analitycy oceniają, że poziomy na rynkach finansowych będą w środę kształtować się pod wpływem przede wszystkim wieści z USA, Grecji oraz Polski. Złoty pozostanie w przedziale 4,17-4,20 za euro. Rynek długu może tracić.

W ocenie Banku Pocztowego, kluczowe czynniki kształtujące poziomy na rynkach będą w środę pochodzić z zagranicy.

"Podczas dzisiejszej sesji najważniejszymi publikacjami zagranicznymi będą styczniowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, styczniowa dynamika produkcji przemysłowej w USA, a późnym wieczorem - minutes ze styczniowego posiedzenia Fedu. Publikacje w USA będą niewątpliwie pilnie śledzone przez rynki finansowe i mogą wpływać na sentyment globalny" - napisano w biuletynie Banku Pocztowego.

"Dziś także uwagę nadal przykuwać będzie Grecja, która według źródeł w Brukseli ma zwrócić się o przedłużenie umowy kredytowej o sześć miesięcy. Eurogrupa dała Grecji czas na wykonanie takiego ruchu do piątku. Nie jest pewne, czy informacje te się potwierdzą i jakie ewentualnie warunki zostaną przez Grecję postawione, ale gdyby pojawiła się szansa na porozumienie powinno to pozytywnie wpłynąć na nastroje globalne" - dodano.

Reklama

Według Banku Pocztowego wpływ na notowania złotego mogą mieć także odczyty z polskiej gospodarki - produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna za styczeń.

"Kurs EUR-PLN pozostanie dziś w przedziale 4,17-4,20, przy czym to czy znajdzie się bliżej dolnej, czy górnej jego granicy, zależeć będzie w dużej mierze od Grecji" - napisano.

DŁUG MOŻE W ŚRODĘ TRACIĆ

W środę możliwe jest osłabienie polskiego rynku długu.

"Gdyby dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej okazały się wyraźnie lepsze od konsensusu, mogłyby ostudzić oczekiwania na głębszą niż o 25 pb obniżkę stóp procentowych w marcu. Byłby to dodatkowy, poza wzrostem rentowości na rynkach bazowych, czynnik osłabiający krajowe obligacje" - napisał w porannej nocie Bank Pekao.

Bank Millennium ocenia, że źródłem zmienności na środowej sesji będą dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

"Wymowa publikacji może wpłynąć na rynkowy konsensus przed zbliżającym się posiedzeniem RPP" - napisali ekonomiści z Millennium.

środa wtorek wtorek
9.05 16.00 8.55
EUR/PLN 4,1942 4,1863 4,1785
USD/PLN 3,6836 3,6720 3,6810
EUR/USD 1,1386 1,1400 1,1355
OK0717 1,68 1,58 1,59
PS0719 1,91 1,83 1,82
DS0725 2,25 2,18 2,17
PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynki finansowe | złoty | polski złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »