UTK: Polska drugim rynkiem w Europie!

Liczba pasażerów w Polsce wzrosła w 2017 r. o 3,8 proc. wobec 2016 r. To drugi wynik w Europie. Trzeci rok liderem okazała się Finlandia ze wzrostem 4,4 proc. Największe spadki odnotowano w Macedonii, Chorwacji i Słowenii - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

"Na temat liczby pasażerów w 2017 r. nie ma jeszcze dostępnych oficjalnych danych Komisji Europejskiej czy Eurostatu. Dlatego Urząd Transportu Kolejowego zebrał dane od 16 organów regulacyjnych zrzeszonych w Grupie Niezależnych Regulatorów Rynku Kolejowego IRG-Rail" - poinformował UTK i zastrzegł równocześnie, że informacje te mogą ulec nieznacznym korektom.

W Polsce w 2017 r. z usług kolei skorzystało 303,6 mln pasażerów.

Urząd informuje, że w Finlandii w ostatnich pięciu latach liczba pasażerów wzrosła o 24 proc. W przewozach dalekobieżnych na popularnych trasach czasy jazdy zostały skrócone, a średnie ceny biletów spadły. Jednocześnie część pociągów dalekobieżnych została wycofana, co poskutkowało zmniejszoną pracą eksploatacyjną, ale co za tym idzie także wyższą efektywnością przewozów.

Reklama

Według UTK w ubiegłym roku dość wysoki wzrost na rynku pasażerskim miał też miejsce w Hiszpanii (3,5 proc.), gdzie liczba pasażerów rośnie od kilku lat. Na największym europejskim rynku pasażerskim, czyli w Niemczech, w 2017 r. miał miejsce niewielki wzrost (1,4 proc.). Jednak tam rynek pasażerski stabilnie rośnie i w 2017 r. osiągnął najwyższe wyniki w historii. Stały wzrost przewozów pasażerskich można też od lat obserwować w Szwajcarii.

Największy spadek liczby pasażerów miał miejsce w Macedonii, gdzie sięgnął 24,5 proc. "Wytłumaczeniem może być niska konkurencyjność kolei względem transportu drogowego, ponieważ na większości tras pociągi poruszają się z prędkością 50 km/h" - podał UTK.

Drugi największy spadek wystąpił w Chorwacji, gdzie liczba pasażerów spadła o prawie 5 proc., przy mniejszym spadku pracy eksploatacyjnej. Powodem są prace modernizacyjne sieci, które powodują opóźnienia pociągów i skłaniają pasażerów do wybierania samochodów i autobusów.

Wyraźny spadek na rynku pasażerskim zanotowano także w Słowenii, gdzie podróżnych było o 4,2 proc. mniej.

...................

Kraków prawdziwą gwiazdą?

W tym sezonie letnim przewoźnicy latający z krakowskiego lotniska w zwiększyli o 45 proc. liczbę miejsc w samolotach na kierunkach typowo wakacyjnych w porównaniu do poprzedniego lata. Największy wzrost odnotowano do Hiszpanii.

Kierunki typowo wakacyjne oferuje z krakowskiego lotniska siedem linii do 11 krajów.

Według danych Kraków Airport w tym sezonie letnim przewoźnicy zwiększyli liczbę miejsc z Krakowa oferowanych na kierunkach wakacyjnych o prawie 300 tys. To głównie zasługa uruchomionych po raz pierwszy w tym okresie połączeń do: Lizbony, Burgas, Dubaju, Marsylii, Marrakeszu i Sewilli, a także zwiększenia częstotliwości rejsów do: Aten, Barcelony oraz Tel Awiwu.

"Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bułgaria, Maroko, nowe połączenia do Francji oraz Hiszpania - cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów, którzy planują urlop prosto z Krakowa" - zaznaczył w poniedziałek prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

"W tym roku przewoźnicy oferują o niemal 60 tys. miejsc więcej na loty do Hiszpanii, to największy wzrost oferty spośród wszystkich wakacyjnych kierunków" - dodał.

Pasażerowie Kraków Airport mogą skorzystać z typowo wakacyjnych kierunków do Hiszpanii. To: Malaga, Alicante, Barcelona - El Prat, Barcelona - Girona, Gran Canaria, Madryt, Majorka, Sewilla, Teneryfa i Walencja.

Przedstawiciele lotniska zauważyli też tendencję, polegającą na tym, że coraz więcej pasażerów korzysta z urlopów we wrześniu i w październiku. W związku z tym niektóre linie lotnicze, np. Vueling (Barcelona) i Aegean Airlines (Ateny) wydłużyły w tym roku oferowanie swoich typowo wakacyjnych połączeń do końca października.

Kraków Airport dysponuje również kierunkami czarterowymi do: Bułgarii (Burgas, Warna), Grecji (Chania, Korfu, Rodos), Turcji (Antalya), Włoch (Palermo). Niektóre biura podróży korzystają też z codziennego rozkładowego połączenia linii flyDubai do Dubaju, oferując zorganizowane wycieczki w tamte rejony świata.

Krakowskie lotnisko - oceniają jego przedstawiciele - stało się także ważnym punktem dla turystyki pielgrzymkowej. Dysponuje połączeniami lotniczymi umożliwiającymi pątnikom dojazd w ciągu dwóch godzin do dziesięciu popularnych miejsc pielgrzymkowych: Lourdes, Ziemia Święta, Fatima, Loreto, Watykan, Canterbury, Chartres, Gargano, Padwa czy Montserrat. Piętnaście połączeń oferowanych jest przez czterech przewoźników: easyJet, British Airways, El Al, Ryanair.

W letnim rozkładzie lotów, który obowiązuje od 20 marca, krakowskie lotnisko ma 102 połączenia do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferuje je 22 przewoźników. Z tego 1/3 połączeń to popularne wśród pasażerów kierunki wakacyjne do 11 krajów, oferowane przez siedmiu przewoźników: Aegean Airlines, El-Al, flyDubai easyJet, Iberia, Ryanair oraz Vueling.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłym roku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie. W pierwszym półroczu tego roku z usług lotniska skorzystało prawie 3,2 mln osób.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »