W przyszłym tygodniu PLN zależny od rynków bazowych, FI może się osłabić

W nadchodzącym tygodniu kalendarz danych makro będzie skromniejszy niż w kończącym się tygodniu, więc złoty, zdaniem dilerów, będzie uzależniony głównie od notowań eurodolara i wyników giełd. Rynek długu, w opinii dilerów, może w przyszłym tygodniu się osłabić, przy zwiększonej zmienności.

W nadchodzącym tygodniu kalendarz danych makro będzie skromniejszy niż w kończącym się tygodniu, więc złoty, zdaniem dilerów, będzie uzależniony głównie od notowań eurodolara i wyników giełd. Rynek długu, w opinii dilerów, może w przyszłym tygodniu się osłabić, przy zwiększonej zmienności.

- W piątek mieliśmy lekkie osłabienie złotego przed danymi o produkcji. Same dane nie wpłynęły na dalsze notowania, rynek się ustabilizował, handel przed weekendem zaczął zamierać. W przyszłym tygodniu zestaw danych krajowych jest skromniejszy niż w kończącym się tygodniu, więc złoty będzie bardziej uzależniony od głównych rynków, notowań eurodolara i wyników giełd - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy BPH.

W piątek GUS podał, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,5 proc. rdr, po wzroście o 10,5 proc. rdr w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,8 proc.

Reklama

Zdaniem dilerów obligacji, inwestorzy w najbliższym tygodniu mogą zacząć przygotowania do wrześniowego posiedzenia RPP, co może skutkować zwiększoną zmiennością rynku długu, a niewykluczone jest jego osłabienie.

- Dane o produkcji zgodne z oczekiwaniami okazały się dość mocne, więc rynek powoli zacznie się przygotowywać pod najbliższe posiedzenie RPP. Żadna decyzja w tym miesiącu nie jest spodziewana, ale część rynku sądzi, że w październiku jest to możliwe, więc czekamy na to, co powie Rada po wrześniowym spotkaniu. Do tego czasu możemy oczekiwać trochę zwiększonej zmienności, może lekkiego osłabienia - powiedział PAP Sebastian Cichy, diler obligacji BNP Paribas.

- Ostatnio polski rynek, zwłaszcza długi koniec, jest bardziej sterowany przez rynki główne, a ostatni tydzień to odwrót od mocnego rajdu na polskich obligacjach z końca sierpnia. Podaż SPW we wrześniu była spora, a rynek dalej może być pod presją, może trochę stracić - dodał.

- Kolejna aukcja to przetarg zamiany, oferowane będą te papiery, które rzadko są w ofercie, bardzo długi papier kwiecień '29 albo inflacyjne. To nie powinno wpłynąć na główny rynek - powiedział diler.

W środę, 22 września, Ministerstwo Finansów na aukcji zamiany obligacji chce odkupić papiery DS1110. We wrześniu MF sprzedało obligacje za 11,2 mld zł (DS1020 3,6 mld, PS0415 za 3,6 mld zł i OK1012 za 4,0 mld zł).

Wrześniowe dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej rozpocznie się we wtorek, 28 września.

- Rynek wyglądał dziś typowo piątkowo, wbrew dość dużym wahaniom na innych rynkach polska krzywa jest relatywnie bardzo spokojna - powiedział Cichy.

         piątek  piątek  czwartek
          16.20   10.00     16.05
EUR/PLN  3,9602  3,9590    3,9503
USD/PLN  3,0276  3,0150    3,0175
EUR/USD  1,3076  1,3035    1,3065
OK1012     4,65    4,65      4,63
PS0415     5,11    5,12      5,10
DS1020     5,48    5,49      5,45
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: diler | złoty | osłabienie | uzależniony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »