Waluty: Jaki jest nowy dolar?

Rząd amerykański wprowadzi nowe banknoty studolarowe, które mają być lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. Wejdą one do obiegu w lutym 2011 r. Na awersie nadal będzie widniał portret Benjamina Franklina, a na rewersie stronie rysunek Independence Hall w Filadelfii.

Banknot będzie jednak miał jasnoniebieski "pasek bezpieczeństwa", dający specjalne efekty wizualne przy ustawianiu go pod różnym kątem patrzenia. Studolarówka jest najczęściej fałszowanym amerykańskim banknotem za granicą. W USA ulubionym obiektem fałszerzy jest banknot 20-dolarowy. Stare banknoty pozostaną ważne, a posiadacze "starych dolarów" nie mają obowiązku ich wymiany. Wszystkie pozostają ważne bez względu na datę ich produkcji.

USA sukcesywnie wymieniają stare dolary

Są już nowe banknoty 10, 20,50, 100 USD. Banknot jednodolarowy odchodzi do lamusa. Nie opłaca się jego druk, dlatego jest zastępowany przez monety jednodolarowe.

Aby utrzymać przewagę nad fałszerzami, rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził w 2004 r. emisję nowych wzorów banknotów. Po raz pierwszy od czasu dwudziestodolarowego certyfikatu złota z 1905 r. nowe banknoty 20$, wprowadzone do obiegu 9 października 2003 r., wzbogacono o subtelne kolory tła - zielony, brzoskwiniowy i niebieski - oraz tradycyjne amerykańskie motywy, tzw. symbole wolności. W przypadku banknotu 20$ są to wizerunki amerykańskiego orła.

Reklama

Przypisanie różnych kolorów poszczególnym banknotom ma pomóc w rozróżnianiu nominałów wszystkim użytkownikom banknotów, a zwłaszcza osobom słabo widzącym.

Banknot 10$ z serii 2004A wszedł do obiegu 2 marca 2006 r. Litera "A" w numerze serii oznacza dodatkowe zmiany w jednym z elementów banknotu. W tym przypadku będzie to zmiana w podpisie skarbnika. Podobnie, jak banknoty 20$ i 50$, nowy banknot 10$ zawiera delikatne odcienie kolorów oraz symbole wolności. Cechami wyróżniającymi banknot 10$ są: pomarańczowo-żółto-czerwone zabarwienie tła, wizerunki pochodni Statuy Wolności oraz napis "We the People" z konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Nowy wzór banknotu 50$ został wprowadzony do obiegu 28 września 2004 r. Podobnie jak banknot 20$, nowy banknot o nominale 50$ zawiera delikatne kolory tła oraz historyczne amerykańskie symbole. Cechami wyróżniającymi banknot 50$ są: subtelne niebiesko-czerwone zabarwienie tła, wizerunek powiewającej flagi amerykańskiej oraz mała metaliczna gwiazda w kolorze srebrno-niebieskim.

W 1996 r. ramach pierwszej od 67 lat zmiany wyglądu banknotów amerykańskie pieniądze wyposażono w szereg nowych zabezpieczeń przed fałszerstwami. Emisję kolejnych nowych serii banknotów rozpoczęto od banknotu 100$ w 1996 roku. Następnie wyemitowano banknot 50$ w 1997 roku, banknot 20$ w 1998 roku oraz banknoty 10$ i 5$ w 2000 roku. Biuro Rytownictwa i Druku ogłosiło, że nowe banknoty będą wprowadzane co 7-10 lat, aby utrzymać przewagę technologiczną nad fałszerzami pieniędzy.

Prezentacja nowego banknotu studolarowego

Kilka ciekawostek na temat "zielonego"

  • słowo dolar jest "przerobioną" na angielski nazwą talarów;
  • pod linijką i na wadze - 2,61 cala szerokości, 6,14 cala długości, 0,0043 cala grubości, waga 1 gram
  • wykonany jest w 25 proc. z lnu, w 75 proc. z bawełny, co powoduje, że jeśli nawet go "upierzemy" (bez proszku), to będzie on jedynie czystszy;
  • każdego dnia amerykańskie Biuro Grawerowania i Drukowania drukuje około 16.650.000 sztuk banknotów jednodolarowych;
  • rząd federalny USA ponosi koszt 4,2 centa w celu wydrukowania jednego banknotu o dowolnym nominale;
  • awers banknotu drukowany jest na czarno, rewers na zielono - stąd popularne w USA określenie "greenback";
  • banknoty o nominale od 500 USD wzwyż nie występują w powszechnym obiegu;
  • dolar nigdy nie był wycofany z obiegu.

Teorie pochodzenia symbolu $

Na temat symbolu $ istnieje co najmniej 8 teorii. Jedną z najbardziej prawdopodobnych i najbardziej popularnych jest teoria inicjałów państwa, czyli liter US (United States); jeśli napiszemy te litery jedna na drugiej otrzymamy to, co znamy jako symbol waluty USA.

Jest też historia stworzona przez niewolniczą społeczność - biali plantatorzy w księgach rachunkowych oznaczali przekreśloną literą S (slave, ang. niewolnik) każdego niewolnika; litera "S" była zaś przekreślana podobno dlatego, że pionowe linie symbolizowały gwoździe, którymi blokowano okowy zniewalające pracowników plantacji.

Inna teoria mówi, że skrót pochodzi od skrótu dawnej angielskiej waluty, szylinga - "S" przekreślana, by wiadomo było od razu, że pionowo przekreślone "S" to znak szylinga, nie skrót innej nazwy czy inicjał.

mz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: banknot | symbole | rząd | banknoty | USA | waluty | nowe banknoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »