Wobec wyklarowania się sytuacji na Wschodzie rynki powinny odreagować

Zdaniem ekonomistów, częściowe wyklarowanie się sytuacji na Wschodzie spowodowało, że nastroje na rynkach finansowych uspokoiły się. Należy oczekiwać, że waluty regionu, w tym złoty, dzień po dniu będą odrabiać straty.

- Konflikt między Ukrainą a Rosją się jeszcze długo nie skończy, ale dzisiejsze ruchy Rosji i wypowiedź prezydenta Putina nieco uspokoiły rynki. Wydaje się, że sytuacja się wyklarowała, dalszej eskalacji konfliktu być już nie powinno. Tak przynajmniej oceniają to rynki, które dziś są w lepszych, spokojniejszych nastrojach - powiedział Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał we wtorek na Kremlu traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do FR. Uroczystość poprzedziło jego orędzie do obu izb parlamentu Rosji, w którym Putin zapewnił, że Moskwa nie chce rozbioru Ukrainy.

Reklama

- Wydaje się, że teraz przyszedł czas na odreagowanie. Straty, które waluty regionu ponosiły w ostatnim czasie będą teraz stopniowo odrabiane. Złoty też powinien powoli zyskiwać. Uważam, że tydzień zamkniemy na poziomie 4,18-4,20 za euro - dodał Cherubin.

Zdaniem Cherubina dane z krajowego rynku pracy były neutralne dla wycen na rynku.

We wtorek GUS podał, że wynagrodzenie w lutym rdr wzrosło o 4,0 proc., a mdm wzrosło o 1,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w lutym rdr wzrosło o 3,2 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,6 proc. GUS podał także, że rdr zatrudnienie wzrosło o 0,2 proc., a w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w lutym rdr wzrosło o 0,2 proc., zaś mdm wzrosło o 0,1 proc.

ZŁOTY POWINIEN WSPIERAĆ TAKŻE NOTOWANIA FI

W ocenie jednego z dilerów dużego banku, konflikt na linii Kijów-Moskwa nadal będzie głównym czynnikiem kształtującym notowania na rynku obligacji.

- Mimo pewnego uspokojenia nastrojów nie wydaje mi się, aby rynki szybko wróciły do normalnego nastawienia. Każdy komunikat płynący ze Wschodu będzie odbierany przez inwestorów z dużą uwagą. Nie można więc powiedzieć, że +sprawa ukraińska+ odchodzi w cień - powiedział w rozmowie z PAP anonimowo diler.

- W czwartek mamy także aukcję organizowaną przez MF. Nie wydaje mi się, aby aukcja cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, interes będzie raczej nieduży - dodał.

Ministerstwo Finansów w czwartek, 20 marca zaoferuje na przetargu zamiany obligacje PS0718 i DS1023. Resort zamierza odkupić obligacje PS0414 oraz OK0714

Dodał, że umocnieniu się rynku długu sprzyjać może stopniowa aprecjacja złotego.

- Dziś zyskiwał rynek na całej krzywej, co było efektem rosnącej wartości złotego oraz dobrych danych o inflacji bazowej z wczoraj - powiedział diler.

NBP podał, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w lutym 0,9 proc. rdr wobec 0,4 proc. rdr w styczniu.

wtorek wtorek poniedz.
16.05 9.05 16.00
EUR/PLN 4,2074 4,2305 4,2223
USD/PLN 3,0294 3,0412 3,0309
EUR/USD 1,3889 1,3911 1,3930
OK0716 3,04 3,08 3,08
PS0718 3,56 3,57 3,60
DS1023 4,22 4,24 4,26
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »