Złoty czeka na decyzję RPP i Azję

Nastrój na rynkach finansowych w Polsce uzależniony dziś będzie od decyzji Rady Polityki pieniężnej oraz nastroju na rynkach globalnych .

Nastrój na rynkach finansowych w Polsce uzależniony dziś będzie od decyzji Rady Polityki pieniężnej oraz nastroju na rynkach globalnych .

Dzisiaj na otwarciu złoty nieco się osłabił ze wzglądu na niepokoje koreańskie i nadal niewyjaśnioną sytuację dotyczącą pomocy dla Irlandii. Z tego powodu rynki finansowe były nieco nerwowe. W ciągu drugiej godziny po otwarciu nastąpiło lekkie uspokojenie i złoty zaczął się trochę umacniać. Jeżeli chodzi o lokalny rynek, inwestorzy czekają na decyzję RPP i konferencję po tej decyzji.

Spodziewam się, że złoty będzie dzisiaj handlowany w wąskim przedziale 3,93 - 3,9550/EUR - powiedział PAP Andrzej Krzemiński, szef dilerów walutowych w Banku BPH.

Reklama

Wszyscy z 16 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekują pozostawienia stóp proc. bez zmian na listopadowym posiedzeniu RPP. Decyzja Rady zostanie ogłoszona we wtorek.

Zdaniem analityków Banku Pekao SA decyzja o pozostawieniu stóp, może dać impuls do reaktywnego i krótkoterminowego osłabienia złotego, choć kluczowy będzie komunikat Rady.

"Perspektywy PLN związane z końcem roku i średnioterminową perspektywą zacieśniania polityki monetarnej wspierają złotego. Zaskoczenie ze strony RPP, mogłoby przynieść silne zyski" - napisano w porannym komentarzu.

Zdaniem części analityków, jeśli wtorkowa decyzja RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, jej decyzja raczej nie przełoży się na nastroje inwestorów, którzy w takiej sytuacji kierować się będą wydarzeniami na rynkach światowych.

Artyleria Korei Płn. ostrzelała we wtorek południowokoreańską wyspę Yeonpyeong na Morzu Żółtym w pobliżu spornej granicy pomiędzy obu krajami. Korea Płd. odpowiedziała ogniem i wysłała w okolice wyspy swoje myśliwce.

Po informacji o konflikcie euro osłabiło się do dolara i franka szwajcarskiego, wzrosły natomiast ceny amerykańskich i niemieckich papierów skarbowych. Zdaniem analityków świadczy to wzrastającej awersji do ryzyka i może przełożyć się na osłabienie tak złotego, jak i polskich obligacji.

DŁUG CZEKA NA DECYZJĘ RADY I ROZWÓJ SYTUACJI W AZJI

W dniu dzisiejszym inwestorzy na krajowym rynku długu będą wyczekiwać na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych i towarzyszące jej komentarze. W związku z nowym konfliktem w Azji wzrost rentowności wydaje się prawdopodobnym scenariuszem. "Osłabienie EUR-USD przełożyło się na wartość Bundów i Treasuries, których ceny zyskują. W tej chwili sytuacja nie przekłada się na obraz sytuacji na rynku lokalnym, ale jest jeszcze wcześnie. Możliwe jest, że będziemy podążać za rynkami bazowymi, ale równie prawdopodobnie polskie obligacje mogą tracić przez wzgląd na wzrost globalnej awersji do ryzyka" - powiedział Henryk Sułek, diler obligacji z Banku Millennium.

Po ostatnich wypowiedziach członków Rady, rynek spodziewa się, że do końca roku stopy procentowe nie zostaną zmienione. Jeżeli dzisiejsze wywiady potwierdzą te oczekiwania, to nie powinny one wywrzeć większego wpływu na ceny krajowych obligacji. Znacznie większe znaczenie dla polskich papierów skarbowych może wówczas mieć sytuacja na światowych rynkach finansowych. Jeżeli nastroje ulegną dalszemu pogorszeniu i złoty będzie tracił na wartości, możemy dziś doświadczyć wzrostów rentowności - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

         wtorek  poniedz.  poniedz.
           9.50     16.10      9.50
EUR/PLN  3,9462    3,9404    3,9310
USD/PLN  2,9056    2,8861    2,8605
EUR/USD  1,3577    1,3649    1,3740
OK1012     4,71      4,71      4,68
PS0415     5,28      5,28      5,31
DS1020     5,85      5,86      5,87
INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »