Złoty z tendencją do lekkiego osłabiania, na rynku długu niewielkie obroty

Mimo lekkiego odreagowania złotego, ze względu na brak pozytywnych danych gospodarczych oraz sytuację na Cyprze, może wykazywać tendencję do osłabiania - oceniają dilerzy. Według nich w najbliższych dniach EUR/PLN utrzyma przedział 4,15-4,19. Rynek długu lekko się umacnia, ale obroty na nim będą raczej zamierać przed świętami.

- W najbliższym czasie złoty może się trochę osłabić. Przyczyną jest to, że nie ma żadnych pozytywnych czynników, które w średnim bądź długim terminie mogłyby pomóc złotemu. Ale raczej będzie się utrzymywał w najbliższym czasie w przedziale 4,15-4,19 - powiedział Jan Koprowski, diler walutowy BNP Paribas.

- Eurozłoty jest w tej chwili trochę wyżej niż miało to miejsce na piątkowym zamknięciu. Małe odreagowanie było widać rano na kursie względem dolara, ale sytuacja trochę wróciła do tej, z którą mieliśmy do czynienia w piątek - dodał.

Według dilera niskie stopy procentowe w Polsce powodują, że inwestorzy mogą przenieść swoje zainteresowanie na inne rynki.

Reklama

- Nic się raczej nie będzie w najbliższym czasie działo. Chyba, że pojawią się jakieś niespodzianki, związane chociażby z wciąż niepewną sytuacją na Cyprze. Sytuacja jest nerwowa, a gdy otwarte zostaną banki, wydarzyć się może coś niepokojącego - powiedział.

- Ale złoty raczej pozostanie stabilny z tendencją do lekkiego osłabienia - dodał.

Na rynku długu bez niespodzianek przed świętami

Dilerzy rynku obligacji zwracają uwagę na niewielkie wzrosty cen polskich papierów dłużnych oraz zamierające obroty przed świętami wielkanocnymi.

- W najbliższych dniach może czekać nas lekkie obniżanie się rentowności. Spodziewamy się, że płynność na rynku będzie stopniowo zamierać przed świętami - powiedział Maciej Popiel, diler SPW PKO BP.

Według dilera większej aktywności można się spodziewać dopiero w następnym tygodniu.

- Obroty są stosunkowo małe i krzywa rentowności przesuwa się dość równolegle. Ceny na rynku długu rosną w umiarkowany sposób, co można było obserwować zarówno dzisiaj, jak i podczas poprzednich sesji - dodał.

- Słabe dane z realnej gospodarki sugerują, że raczej nie można się spodziewać odbicia gospodarczego. Mimo że RPP obniżyła stopy, to rynek skłania się ku dalszym cięciom. Jesteśmy bardzo blisko najniższych poziomów w historii - dodał.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wys. 10 mld euro na ratowanie swoich finansów i sektora bankowego. W zamian Nikozja ma zrestrukturyzować sektor bankowy, skonsolidować finanse, przeprowadzić reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami dla udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

         poniedz.  poniedz.  piątek
            16.15      9.40   16.00
EUR/PLN    4,1633    4,1659  4,1772
USD/PLN    3,2317    3,2046  3,2204
EUR/USD    1,2883    1,3000  1,2975
OK0715       3,14      3,16    3,16
PS0418       3,36      3,39    3,39
DS1023       3,89      3,89    3,92
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »