Decyzja FOMC w trudnym momencie

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podwyższeniu stopy procentowej o 25 punktów bazowych z 1,00 - 1,25 proc. Jest to czwarta podwyżka Fed od grudnia 2015 roku, ostatnia była w marcu br. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków i ekonomistów.

Fed przedstawił plan normalizacji sumy bilansowej. Członkowie Fed uważnie monitorują rozwój sytuacji inflacyjnej i ciągle oczekują jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w 2017 r.

"Federalny Komitet Otwartego Rynku uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu Fed.

Mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. pozostała bez zmian na poziomie 1,375 proc., co sugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb przez Fed w bieżącym roku.

Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2018 r. również się nie zmieniła i wynosi 2,125 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują 3 podwyżek stóp o 25 pb w 2018 r.

Reklama

Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2019 r. spadła do 2,938 proc. z 3,0 proc.

W ocenie członków Fed, długoterminowa stopa procentowa powinna kształtować się na poziomie 3,0 proc. W marcu oczekiwano tyle samo.

Fed przedstawił plan normalizacji sumy bilansowej, ustalając miesięczny limit sumy zapadających treasuries, z których przychody nie będą mogły zostać reinwestowane w bilans na 6 mld USD miesięczne. Limit ten ma być zwiększany co trzy miesiące o 6 mld USD na przestrzeni 12 miesięcy, aż do 30 mld USD miesięcznie.

Dla aktywów MBS (papiery zabezpieczone hipoteką) limit ustalono na 4 mld USD miesięcznie, co zwiększane ma być co kwartał na przestrzeni roku o 4 mld USD aż do 20 mld USD miesięcznie.

Proces redukcji bilansu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2018 r. również się nie zmieniła i wynosi 2,125 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują 3 podwyżek stóp o 25 pb w 2018 r.

Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2019 r. spadła do 2,938 proc. z 3,0 proc.

W ocenie członków Fed, długoterminowa stopa procentowa powinna kształtować się na poziomie 3,0 proc. W marcu oczekiwano tyle samo.

Fed obniżył prognozy makroekonomiczne dotyczące stopy bezrobocia w najbliższych latach, oraz obniżył projekcję inflacji na bieżący rok.

Pełne dane w tabeli poniżej.

2017 2018 2019 Długi termin
Realny PKB w proc. rdr
nowa prognoza 2,2 2,1 1,9 1,8
poprzednia prognoza z III 2,1 2,1 1,9 1,8
Bezrobocie
nowa prognoza 4,3 4,2 4,2 4,6
poprzednia prognoza z III 4,5 4,5 4,5 4,7
Deflator PCE
nowa prognoza 1,6 2,0 2,0 2,0
poprzednia prognoza z III 1,9 2,0 2,0 2,0
Bazowy deflator PCE
nowa prognoza 1,7 2,0 2,0
poprzednia prognoza z III 1,9 2,0 2,0 b/d
Stopa proc. na koniec roku
nowa prognoza 1,375 2,125 2,938 3,0
poprzednia prognoza z III 1,375 2,125 3,0 3,0

Deflator PCE to preferowana przez Fed miara inflacji.

W marcu 2016 r. Rezerwa Federalna podwyższyła docelowy przedział wahań dla stopy fed funds o 25 pb. do 0,75-1,00 proc. Była to trzecia podwyżka w rozpoczętym w grudniu 2015 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Wcześniej, od grudnia 2008 r., Fed utrzymywał stopę procentową na poziomie 0,0-0,25 proc.

...............

Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. była już w pełni zdyskontowana przez rynek. Ostatnie dane z USA osłabiają oczekiwania na podwyżki stóp procentowych i jeśli Fed dostosuje swoją retorykę do oczekiwań rynkowych, to może to wesprzeć waluty rynków wschodzących, w tym złotego - zapowiedział PAP Biznes Grzegorz Maliszewski, główna ekonomista Banku Millennium.

W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy w USA był bardzo niski, a i drugi kwartał rozpoczął się bez fajerwerków - zarówno inflacja bazowa, jak i płace nie rosły tak jak chciałby to widzieć Fed.

Rynek terminowy niemal w 100 proc. wyceniał prawdopodobieństwo podwyżki stopy fed funds w czerwcu. Szanse na kolejną podwyżkę w grudniu wyceniane są na ok. 44 proc., choć jeszcze w maju oscylowały wokół 60 proc.

Nerwowe rakcje walut

Zdaniem analityków Saxo Banku, z uwagi na ostatnie zdecydowane osłabienie USD, Fed musiałby zaskoczyć naprawdę gołębim komunikatem, aby dodatkowo osłabić walutę USA. Istnieje większy potencjał umocnienia waluty - na przykład gdyby Fed potwierdził chęć ograniczenia salda i podałby więcej szczegółów w tym obszarze.

Znaczną, jeśli Fed podwyższy stopy i przedstawi jastrzębie stanowisko. Małą, jeśli podwyżka nastąpi, ale sam przekaz będzie łagodny, niejasny, niepewny co do tego, czy zacieśnianie będzie postępować.

A przecież po drugiej stronie Oceanu jest EBC, który na razie prowadzi QE i trzyma ultra-niskie stopy, ale w końcu też zacznie to i owo zmieniać. Pamiętajmy, że eurodolar od 2,5 roku jest w konsolidacji od 1,04 do 1,17 (w przybliżeniu). W obecnej fazie wzrostowej, tj. od początku roku, nie wyszedł jeszcze ponad 1,13. Zatem coś do ugrania - dla euro - jeszcze jest.

W marcu większość bankierów z Fed oczekiwała w trzech podwyżek stóp procentowych rocznie w 2017 i 2018 r. Inwestorzy obecnie będą czekać na sygnały Fed dotyczące redukcji sumy bilansowej.

Posiedzenie FOMC w trudnym momencie

Inwestorzy czekają przede wszystkim na wypowiedź szefowej FED, Yellen i spółki. Warunki gospodarcze w USA pogorszyły się bowiem w ostatnim czasie, a bank przecież zaczął wcześniej sygnalizować, że może ograniczyć swoje saldo.

Sprawozdanie z ostatniego posiedzenia banku sugeruje, że jego przedstawiciele oceniają ostatnie rozczarowujące dane makro jako "przejściowe", a analitycy spodziewają się w tym tygodniu "gołębiej podwyżki stóp" - czyli podwyżki z jednoczesnym komunikatem, że przyszłe podwyżki będą silne zależne od szeregu czynników, zwłaszcza warunków ekonomicznych.

Z uwagi na ostatnie zdecydowane osłabienie USD, Fed musiałby zaskoczyć naprawdę gołębim komunikatem, aby dodatkowo osłabić walutę USA. Istnieje większy potencjał umocnienia waluty - na przykład gdyby Fed potwierdził chęć ograniczenia salda i podałby więcej szczegółów w tym obszarze.Z pewnością należy śledzić także rentowności 10-letnich obligacji USA, ponieważ ostatnie dołki nie utrzymały się długo, a USD/JPY znajduje się blisko kluczowego poziomu - w tym tygodniu należy obserwować obszar 110,00-50.

John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

Protokół z zakończonego w środę posiedzenia Fed zostanie opublikowany 5 lipca. Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na 25-26 lipca 2017 r.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Fed | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »