Decyzja RPP w cieniu NFP

Przed dzisiejszą publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy dolar zyskał na wartości, co skutkowało spadkiem kursu EURUSD z okolic 1.15 do 1.14. Od rana natomiast najsilniejsze ruchy panują na parach z dolarem australijskim, po tym jak RBA mocno ściął prognozy inflacji. Duża zmienność nie opuszcza również rynku złotego.

Przed dzisiejszą publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy dolar zyskał na wartości, co skutkowało spadkiem kursu EURUSD z okolic 1.15 do 1.14. Od rana natomiast najsilniejsze ruchy panują na parach z dolarem australijskim, po tym jak RBA mocno ściął prognozy inflacji. Duża zmienność nie opuszcza również rynku złotego.

W ciągu dnia kurs EURPLN rósł o 3 grosze, tylko po to by po godzinie 17, w kilkadziesiąt minut odrobić praktycznie całość osłabienia. Od rana jednak złoty znów traci, a EURPLN rośnie pod 4.41. Spokojniej wczoraj było na Wall Street, gdzie główne indeksy sesję zakończyły na niewielkich minusach. Dziś na rynkach globalnych kluczowe będzie tylko jedno wydarzenie - raport z rynku pracy USA (14:30).

Uwagę rodzimych inwestorów dodatkowo przykuć powinno posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (decyzja ws. stóp ok 12:00, konferencja prasowa od 16:00).

Reklama

W trakcie sesji azjatyckiej Bank Rezerw Australii w swoim kwartalnym raporcie silnie obniżył prognozy dla inflacji. Przedział na ten rok został symetrycznie obniżony do 1 - 2 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc temu prognozowano 2 - 3 proc., co oznacza, że Bank nie spodziewa się powrotu inflacji do celu wcześniej niż w przyszłym roku. Decyzja RBA nie powinna dziwić po tym jak odczyt inflacji za marzec uplasował się na najniższym poziomie od lat dziewięćdziesiątych. Dzisiejsze prognozy, wraz z gołębim stanowiskiem RBA podtrzymują perspektywę kolejnych cięć stóp procentowych, a co za tym idzie nakładają presje na dalsze osłabienie Australijczyka. Obecnie kurs AUDUSD testuje wsparcie na 0.7380, jednak nie wydaje się był długo ono wytrzymało. Kolejnym przystankiem może być poziom 0.7250.

Dzisiejsza publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy może podtrzymać resztki nadziei na czerwcową podwyżkę stóp, albo całkowicie je pogrzebać. Rynek pracy jest bowiem najjaśniejszą częścią gospodarki USA i jednym z podstawowych argumentów za podwyżką stóp. Nawet FOMC w ostatnim protokole zauważył, że sytuacja na rynku pracy uległa dalszej poprawie pomimo spowolnienia w gospodarce. Oczywiście jeden odczyt nie przekreśliłby całego pozytywnego trendu, ale gdyby dane rozczarowały, w łonie FOMC z pewnością pojawiłyby się dodatkowe obawy o kondycję gospodarki, co prawdopodobnie przekreśliłoby możliwość czerwcowej podwyżki stóp. W tej sytuacji dolar pewnie stanął by pod ponowną presją na osłabienie. Solidne dane natomiast prawdopodobnie podtrzymałyby możliwość czerwcowej podwyżki, a co za tym idzie ostatnią siłę dolara - zwłaszcza, że wczoraj czterech członków Fed (Bullard, Williams, Kaplan i Lockhart) powiedziało, że czerwcowy termin wciąż jest możliwy, jednak uzależniony od napływających danych.

Mniej emocji powinna wywołać dzisiejsza decyzja i konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej. Poziom stóp procentowych prawdopodobnie bowiem pozostanie bez zmian, podobnie jak treść komunikatu. Co prawda po ostatniej serii słabszych danych (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, PMI, inflacja), wzrosło prawdopodobieństwo lekkiego gołębiego zwrotu w retoryce, jednak w obliczu ostatniego osłabienia złotego, Rada prawdopodobnie wstrzyma się z większymi zmianami. Nie zmienia to jednak faktu, że na złotym wciąż ciąży presja na osłabienie, głównie z powodu przyszłotygodniowej decyzji Moody's ws. ratingu. Wczoraj inwestorom o tym ryzyku przypomniał prezes TK, publikując list ministra finansów z prośbą o niewypowiadanie się publiczne, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ocenę kredytową Polski. Niewykluczone, że dziś EURPLN powróci do wczorajszych szczytów na 4.43, a po weekendzie rósł będzie w kierunku 4.50.

Szymon Zajkowski

mForex.pl
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »