EBC: Złotego czeka prawdziwy skok

Analitycy Crédit Agricole oczekują, że prezes EBC ogłosi w tym tygodniu rozszerzenie programu skupu aktywów o obligacje rządowe i korporacyjne (QE). W przypadku realizacji naszego scenariusza może dojść do umocnienia złotego.

W kierunku deprecjacji polskiej waluty mogą oddziaływać natomiast piątkowe wstępne indeksy PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek, a także indeks ZEW, które w naszej ocenie wskażą na poprawę koniunktury w strefie euro, w tym w Niemczech.

Sumaryczny wpływ danych z chińskiej gospodarki (PKB, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, inwestycje w aglomeracjach miejskich, wstępny indeks PMI w przetwórstwie) na kurs złotego będzie naszym zdaniem neutralny. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, a także krajowe publikacje nt. produkcji przemysłowej i rynku pracy również nie spotkają się ze znaczącą reakcją inwestorów.

Reklama

Oczekujemy, że EBC zapowie na nim rozszerzenie obecnego programu skupu aktywów w nieodległej perspektywie. Uważamy, że jego wartość wyniesie ok. 500 mld EUR, z czego większość przeznaczona zostanie na skup obligacji rządowych. Naszym zdaniem program stanowić będzie uzupełnienie dotychczasowych narzędzi (TLTRO i skup aktywów ABS), poprzez które EBC zamierza zwiększyć sumę bilansową banku o 1bln EUR do 3 bln EUR. Chociaż rozpoczęcie programu skupu obligacji rządowych przez EBC jest już w dużej mierze zdyskontowane przez rynki, decyzja banku centralnego o złagodzeniu polityki będzie oddziaływać w kierunku umocnienia złotego i wzrostu cen polskich obligacji.

Cena franka

Naszą ocenę potwierdza sobotnia wypowiedź prezesa SNB, który uważa, że frank jest obecnie przewartościowany w stosunku do dolara i euro. Jego zdaniem "rynki za jakiś czas wrócą do równowagi". Dlatego uważamy, że po okresie przejściowej podwyższonej zmienności związaną z niepewnością na rynku, kurs EUR/CHF ustabilizuje się w granicach 1,00-1,05 do końca br. Biorąc pod uwagę prognozowaną przez nas ścieżkę kursu EUR/PLN), oczekiwany przez nas kurs CHF/PLN powinien kształtować się w przedziale 4,00-4,20 na koniec I kw., a następnie będzie się obniżał do 3,95-4,15 na koniec br.

Zdaniem KNF

Obecne osłabienie złotego względem franka nawet o 50 proc. (kurs EUR/CHF równy 5,19) nie spowoduje znaczącego wzrostu ryzyka systemowego dla polskiego sektora bankowego.

Wsparciem dla takiej oceny jest niski odsetek należności zagrożonych w tym segmencie rynku (w listopadzie ub. r. wyniósł on 3,1%). Szacujemy, że przy założeniu utrzymania się obecnego kursu CHF/PLN przez cztery kwartały wyższe koszty obsługi kredytów hipotecznych ponoszone przez gospodarstwa domowe obniżą roczną dynamikę konsumpcji prywatnej o ok. 0,1 pp. w horyzoncie roku.

Credit Agricole Bank Polska

_ _ _ _ _ _ _

Zdaniem analityków BNP Paribas w krótkim i średnim horyzoncie czasu, oczekujemy stabilizacji kursu CHF/PLN na wysokim poziomie, aczkolwiek długoterminowe perspektywy dla polskiej waluty są pozytywne. W okresie najbliższych kilku lat Polska gospodarka będzie rozwijała się znacznie szybciej niż większość gospodarek krajów należących do Strefy Euro i z pewnością szybciej niż gospodarka Szwajcarii. W związku z tym polska waluta stopniowo będzie odzwierciedlać te tendencje. Silne umocnienie się franka szwajcarskiego będzie wyzwaniem, zwłaszcza dla polskiego rządu i Rady Polityki Pieniężnej. Z jednej strony, osłabienie się konsumpcji prywatnej oraz pogorszenie się perspektyw wzrostu gospodarczego to jednoznaczne przesłanki do dalszego luzowania polityki monetarnej poprzez obniżenie stopy referencyjnej NBP. Z drugiej jednak strony, wpływ osłabienia się złotego na polskich kredytobiorców przemawia przeciwko dalszym obniżkom stóp.
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | EBC | złoty | rynek walutowy | CHF | Crédit Agricole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »